GeriGündem 118 yaşındaki Asiye nineye sürpriz doğum günü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

118 yaşındaki Asiye nineye sürpriz doğum günü

118 yaşındaki Asiye nineye sürpriz doğum günü

Bitlis'in Hizan ilçesinde 118 yaşına giren Asiye Sutlu için sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili İsmetullah Altun ve beraberindekiler, Koçyiğit köyünde 118 yaşına giren, 8 çocuğundan 41 torunu, 28 torununun torunu bulunan ve evde bakım hizmeti alan Asiye Sutlu'yu ziyaret etti.  Ziyarette, Sutlu'nun doğum günü dolayısıyla pasta kesildi ve çeşitli hediyeler verildi.

Sutlu, Kürtçe yaptığı açıklamada, kendisi için doğum günü etkinliği düzenleyen Altun ve beraberindekilere teşekkür etti.

"Doğal yiyeceklerle beslendim" 

Hayatı boyunca doğal yiyeceklerle beslenmeye çaba gösterdiğini anlatan Sutlu, "Eskiden yöresel yemekler yerdik. Kendi yaptığımız tereyağı, yoğurt, keşkek, ayran aşı ve doğada yetişen şifalı bitkileri tüketirdik. Bu yemekler çok sağlıklıydı. Şimdi öyle yemekler yapılıyor ki insan yiyemiyor. Dağda doğal yetişen kenger ve şifalı bitkiler çok sağlıklıydı." dedi.

Gençliğinde hayvanları sağmak için yaylaya gittiğini, dağdan köye sırtlarında çalı ve ağaç dallarını taşıdıklarını belirten Sutlu, o zamanlar kuvvetinin yerinde olduğunu ifade etti. Sutlu, tansiyon ve şeker hastası olduğunu dile getirdi.

Eşinin 45 yıl önce hayatını kaybettiğini belirten Asiye nine, "Komşularım bana 'babaları olanlar bile senin gibi çocuklarını iyi yetiştiremiyor.' diyordu. Öyle bir baktım ki kimse çocuklarımın yetim olduğunu anlayamadı." diye konuştu.

"Şifalı bitkilerden yapılan yemekleri istiyor"

Sutlu'nun gelini Zinnet Sutlu ise kayınvalidesinin her şeyiyle ilgilenmeye çalıştığını ifade ederek, "Kayınvalidem sürekli eski, şifalı bitkilerle yapılan yemekleri istiyor. Ben onun her türlü bakımını yapıyorum. Biz birbirimizden razıyız." ifadelerini kullandı.

Asiye Sutlu'nun torunu Mekin Sutlu da babaannesinin 118 yaşına girdiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu, devletin babaannesinin bakımı için her türlü yardımı yaptığını anlattı.

"Asiye teyzemiz ulu çınar gibi"

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Altun da hem Asiye nineden uzun yaşamın sırrını öğrendiklerini hem de evde bakım şartlarını yerinde gördüklerini ifade etti.

Devletin ve Bakanlıklarının yaşlılara büyük önem verdiğine işaret eden Altun, şöyle konuştu:

"Asiye teyzemiz ulu bir çınar gibi. Cumhuriyetimizden daha yaşlı. Yaşlılarımızı yalnız bırakmamamız ve onların bakımını yapmamız gerekiyor. Devletimizin de bu çerçevede sağladığı imkanlar var. Evde bakım desteği sağlıyoruz. Yaşlılarımız, kökümüz ve geçmişimizdir. Geleceğimizin sağlıklı olması için geçmişimize sahip çıkmamız gerekiyor. Asiye teyzemiz de bu anlamda önemli bir örnek. İstek ve emirleri olursa her zaman yanlarında olacağız. Mağdur ailelerimizin ve ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz."  Altun, Asiye Sutlu Mersin'de olduğu için doğum gününü biraz gecikmeli kutladıklarını dile getirdi.

Siirt'in Şirvan ilçesinde dünyaya gelen Sutlu, nüfuz cüzdanında miladi takvime göre 17 Nisan 1899 doğumlu görünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle