Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Gülen cemaati 25 milyar doları yönetiyor

  27 Haziran 2008 - 00:00Son Güncelleme : 27 Haziran 2008 - 15:46

  ABD’de Yeşil Kart başvurusu reddedilen Fethullah Gülen’in Pennsylvania’daki Özel Hukuk Mahkemesi’nde görülen davasında savcı cemaatin 25 milyar dolarlık bir malvarlığını yönettiğini bildirdi. Savcı, Gülen’in iddia edildiği gibi eğitim uzmanı değil, dini veya siyasi lider olabileceğini belirtti.

  YEŞİL Kart başvurusu reddedilen Fethullah Gülen’in, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi aleyhine açtığı davada, Gülen’in finans kaynakları, dini ve siyasi kimliği ile ilgili çarpıcı ifadeler yer alıyor. Pennsylvania’daki Özel Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada savcı, Gülen’in "öğretim yöntemleri geliştirmiş bir eğitimci" olmadığını savundu, cemaatin 25 milyar dolarlık bir malvarlığını yönettiğini iddia etti.

  Dini lider yapar

  Savcı Mary Catherine Frye’ın, yargıç Dalzell’e sunduğu son belgede ise ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi ile temyiz mahkemesinin Fethullah Gülen’in başvurusunu reddetmekle doğru karar verdiği belirtiliyor. Gülen’in avukatları tarafından mahkemeye sunulan bir makalede, Gülen’in 1960’lı yıllarda çocuklar için dini yaz kamplarında dersler verdiği ve Türk-İslam sentezi fikrine uygun, çağdaş İslami faaliyetler sunacak özel eğitim kurumları açma düşüncesinin büyük takdir topladığı belirtiliyor. Bunu değerlendiren savcı Frye, "Bu aktiviteler kendisini eğitim uzmanı değil, dini ya da siyasi lider yapar" diye görüş bildirdi. Savcı Frye, Gülen’in uçsuz bucaksız holdingleri olan dini ve politik bir hareketin lideri olduğunu belirterek, şimdiye kadar başarı diye gösterdiği tüm çalışmaların kendi hareketi tarafından finanse edildiğini, ancak bunların dava ile ilişkili olmadığını, göçmenlik bürosunun hata yaptığına dair kanıt olmaması nedeniyle kararın onaylanması gerektiğini ifade ediyor.

  Sitesinde yazdı

  Gülen’in mahkemeye kendi iddiasını sağlamlaştırmak için sunduğu Avustralyalı Margaret Coffey’in yönettiği bir radyo programının kayıtları da savcı Frye tarafından değerlendirildi. Coffey’in şu ifadeleri Frye tarafından kayıtlara geçirildi: "Gülen hareketi, sermaye ile organize bir hareket olmadığını, hiyerarşik bir yapı ya da yetki ve sorumluluk sistemi içinde çalışmadıklarını iddia ediyor. Ama, 2006’da Gülen’in internet sitesinde yer alan bir yazıda; Gülen hareketinin 25 milyar dolarlık bir değere ulaştığı, Zaman başta olmak üzere pek çok gazete, televizyon kanalları, dergiler, bir banka, 600’den fazla okul ve Virginia International University dahil 6 üniversiteyi yönettiği belirtiliyor."

  Ha Picasso ha Gülen

  Davanın savcısı Mary Catherine Frye’ın "Gülen’in kürsüde konuşma yaptığına dair bir delil yok, nasıl olağanüstü yetenekli bir eğitimci bu" sözlerine Gülen’in avukatları şu şekilde açıklama getiriyor:

  "Eğer Picasso’nun eserleri bir galeride sergileniyor da, Picasso orada yoksa bu bir Picasso sergisi değil midir? Müvekkilimizin çalışmaları tüm konferanslarda sergilendi, akademik materyaller sunuldu."

  Gülen’in Pennsylvania’da açtığı itiraz davasında avukatları bu defa Gülen’in, ilahiyat ve politikada üstün yetenekli bir bilim adamı olduğunu ileri sürdüler. Daha önce savcı tarafından eğitimde bir metodolojisi olmadığı belirtilen Gülen’in avukatları müvekkillerinin eğitim metodolojisinin 4 kategoriden oluştuğunu kaydettiler. Bunlar "Dini hoşgörüyü laik müfredata entegre etmek, para hırsı için çalışmayan tecrübeli öğretmenleri çalıştırmak, okullara özel finansörler bularak politikacıların etkisi dışında tutmak ve aile ile toplumdan destek almak" olarak sıralandı.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 172 Yorum }
  • emre tezcan 27.6.2008 16:30:58
   SEVGİLİ HALKIM (SÖZÜM BU CEMAATTE OLANLARA)İŞİNİZ VE HALİNİZ YERİNDE DEĞİLMİ SÖZÜM ONA DİNDARSINIZ.DIŞARIDAN BAKINCA İYİLİKSEVER YARDIMSEVERSİNİZ.AMA MÜŞKÜL DURUMDAKİNİN CEMATE KATILMASI ŞARTIYLA.CUMA GECELERİ TOPLANTILARINIZ VAR.CEMATTE ÜYE İŞYERLERİNİN HİÇ BİRİNDE ATATÜRK PORTRESİYOK.NE PEŞİNDESNZ
  • GÜLTEN EROĞLU 27.6.2008 16:07:07
   BU ADAMDAN NEFRET EDİYORUM.ONUN PEŞİNDEN GİDEN YANDAŞLARINDAN DA.
  • mustafa akbaş 27.6.2008 15:46:11
   FETULLAH HOCA EFENDİLER BİDAHA GELMEZ DEĞERİNİ BİLMEK LAZIM
  • Korkut Başat 27.6.2008 15:19:08
   Yekten aşikar bir şekilde, her yönüyle kötülüğü apaçık işler yapmaz kurnazlar. Örneğin milletin anasını ağlatırken kimsesiz çocuklara yardım derneklerine bağış yaparlar. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Zulüm pastası, şahane kremayla kaplanır.
  • esra yorum 27.6.2008 15:09:45
   şu son zamanlarda ABD de kur'an satışlarının gözle görülür ölçüde arttığını, oradaki insanların islam dinine yöneldiklerini, ABd nin belkide hocayı bu yüzden istemediğini biliyormuydunuz???
  • esra YORUM 27.6.2008 15:05:22
   ADAMIN KİMSEYE BİR ZARARI DOKUNMAMIŞ, MİLYONLARCA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİN GÜVENİLİR EVLERDE KALMASI SAĞLANIYOR, BELKİ BU EWLER OLMASA AİLERLERİNDEN UZAKTA KARMA EVLERDE İÇKİ SİGARA ALIŞKANLIKLARI İLE OLACAKLARDI. HOCANIN KİTAPLARINI Bİ OKUYUN BAKALIM BU ADAM İLK OKUL MEZUNU DİYECEKMİSİNİZ??
  Sayfa Başı
  Haberlerhürriyetyazarlarkısmetse olur hazaldizifragmanhazal babalıkhazal babalık kimdirkısmetse olur