Gündem Haberleri

  Gül: Yargı reformu yapılmalı

  DHA
  10.01.2011 - 21:58 | Son Güncelleme:

   

   

   

   

  Yemen'e resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, kaldığı otelde basınla sohbet toplantısı düzenledi. Gül, burada bir gazetecinin, "Uzun süre tutuklu kaldıktan sonra gerçekleşen tahliyelerle ilgili bir açıklama yaptınız ama..." demesi üzerine, "Bu konuyla ilgili gereken açıklamaları yaptım" karşılığını verdi. Bir başka gazetecinin, 'Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı ve bugün de Danıştay Başkanı'nın açıklamaları oldu. Danıştay Başkanı'nın bugün de 'Yargı Adalet Bakanından talimat almaz' diyerek Adalet Bakanı'nın özür dilemesi gerekiyor yönünde açıklamaları var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine ise Gül şunları söyledi:

  "Bunlara bir şey demiyorum, bu tür şeylere girmiyorum. Genel olarak söylediğim şeyler şu, Türkiye'de gerçek bir yargı reformu gerekir. Başkalarına tavsiyelerde bulunurken şüphesiz ki bir taraftan da kendi yapmamız gerekenler var. Özgüven içerisinde söyledim, Türkiye'nin yapması gerekenler, reform sürecini canlı tutması gerekir. Çünkü, Türkiye'deki reform süreci Türkiye'yi güçlü hale getirdi. Dışarıdaki imajımızın değişmesi, ekonomik olarak bugünkü güçlü halimiz, bunların hepsi reform süreciyle ilgili. Sadece siyasi konularla ilgili değil hukuki konular, ekonomik konular, şeffaflıktan tutun da ondan sonra ihalelerin tarafsız yapılması, hepsi reform sürecinin bir parçası. Ama hala bizim yapmamız gerekenler var. Düzeltilmesi gerekenler var."

  TEZAT İÇİNDEYİZ

  Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Yargı reformu da bunlardan birisiydi. Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan şey, birincisi, süreçlerin hızlandırılması, tezat içindeyiz. Bir taraftan tutukluların tutukluluk süresinin uzun olması, neredeyse mahkumiyete çevriliyor diye konuşuyoruz. Gerçekten de öyle oluyor.

  Öbür taraftan da 10 senelik, 10 senedir içeride olan insanları suçlu mudur, suçsuz mudur nedir, ne yapacaksan yap. 10 sene içinde bunu yapamıyoruz. 10 senelik tutukluluk hali kısaymış gibi bir tepki içerisine giriyoruz. Tezat içerisindeyiz, öyle değil mi? O zaman nedir? Gerçekten yargı reformu ortada. Yasaların modernleştirilmesi, süreçlerin hızlandırılması, bunların olması, bunların olması için de ne gerekirse eksiklerin giderilmesi gerekir. Savcıların, hakimlerin sayılarının çoğaltılması, teknik imkanların çoğaltılması, yeni mahkemelerin kurulması, istinat mahkemeleri maalesef halen kurulamadı, kanun çıktı ama yeterli sayıda hakim ve savcının olması, Yargıtay'da resimleri görüyoruz, koridorlarda dosya yüklü, neredeyse duvarlar çökecek, nasıl eriyecek bütün bunlar? Bütün bunlar hep el birliğiyle yapılacak konulardır."

  HERKESİN SORUNU

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir başka gazetecinin, '(El birliğiyle yapılacak) dediniz. Şu görülen tabloda pek o elbirliği olmuyor. Bakanlık da Yargıtay da başka açıklamalar yapıyor. Danıştay da bugün açıklamalarda bulundu. Bu uzlaşma nasıl sağlanacak?' şeklindeki sorusuna, "İki ayrı devlet bir araya gelip ticari anlaşma imzalayacakmış gibi, böyle şeyler değil de, bu herkesin sorunu. Yargıtay'ın da sorunu, Adalet Bakanlığı'nın da sorunu, hükümetin de sorunu. Devletin de sorunu. Nihayetinde hepimizin sorunu. Ortada işte, yaşadık, baksanıza halkın tepkisine... Bu tezatı herkesin görüp onun için bu süreçlerin, bu noksanlıkların giderilmesi için herkesin gece gündüz uğraşması gerekir" dedi.

  “TELEVİZYON DİZİLERİNİ İZLEMİYORUM”

  Cumhurbaşkanı Gül, kendisine yöneltilen "Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı Dönemini konu alan Muhteşem Yüzyıl dizisiyle birlikte tarihi bir tartışma başladı, bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruya, "Pek televizyon izlemiyorum. Dizileri falan da izlemiyorum. Bu konu ile ilgili bir bilgim yok" diye yanıtladı. Gül, Türkiye'nin çok derin bir tarihi geçmişi olduğunu belirterek, "Tarihi tartışmaların olması, tarihi şuurun oluşmasını önemsiyorum." diye konuştu. Gül, Yemen ile tarihi bağlantılarının olduğunu belirterek, bundan sonra da ekonomik ve ticari yönde işbirliğinin artarak devam edeceğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı