ANTALYA HABERLERİ

Görüntü kirliliğine karşı radikal dönem

DHA
10.08.2017 - 12:51 |Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde görsel kirlilik oluşturan reklam tabelaları, billboard, afiş gibi uygulamalarla ilgili radikal uygulamalar başlattı. Yeni uygulamalarla ilgili kent genelindeki sektör temsilcileri bilgilendirildi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'nca kent genelinde görsel kirliliğin önüne geçmek için reklam ve işyeri tabelaları, billboard ilanları, el afişleri, afişler ve benzeri uygulamalarla ilgili başlatılan yeni uygulamalar, Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen bir toplantıyla sektör temsilcilerine anlatıldı. Toplantıda, Mali Hizmetler Daire Başkanı Selahattin Artun ve Gelir ve İlan Reklam Şube Müdürü Fuat Pınar yeni uygulamaları anlattı.
EL İLANLARI VE BROŞÜRLER MÜHÜRLENİYOR
Çalışmalarına 1.5 ay önce başlayan Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan Mühürleme ve Kodlama Merkezi'nde, tüm el ilanları, broşürler, ilan- reklam ve tanıtıma yönelik basılı tüm materyallerin dağıtımı da kontrol altına alınıyor. Antalya genelinde rastgele el ilanı ve broşür dağıtımının önüne geçecek sistemle apartman girişleri ve işyeri önlerine, caddelere dağıtılan el ilanlarıyla çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçilecek. Aynı zamanda reklamlar kayıt altına alındığından ciddi bir kamu zararı da önlenecek. Antalya genelinde yerel ve ulusal günlük gazetelerle dağıtılan insertler hariç tüm el ilanı ve broşürler mühürleme merkezince kayıt altına alınacak.
360 DERECE DÖNEBİLEN KAMERA
Yapılan açıklamalara göre, Büyükşehir Belediyesi tabela kirliliğiyle mücadelede 360 derece panoramik kamera kullanımına başladı. Yeni sistemle 360 derece panoramik kameralar denetim araçlarına monte edildi. Güncel görüntüler sayesinde uygunsuz tabelalar, mevzuata aykırı ölçülerde asılan reklam alanları, elektrik trafolarına ve direklerine yapıştırılan afişler tespit edilerek gerekli yasal işlemler başlatılıp kaldırılacak.
LAZER METRELİ TABLETLER
Yeni bir teknolojik uygulama da sahada çalışan denetim ekiplerinin tabela ölçümü yapmaları için kullanılmaya başlanan lazer metreyle entegre edilmiş tabletler oldu. Bu tabletler sayesinde sahada çalışan yoklama memurları, özellikle iş yerlerinin tabelalarını noktasal veriyle yüzde 1 yanılma payında ölçüm yaparak gerekli tespitleri çok daha hızlı yapabilecek.
ARAÇ GİYDİRMELERİNE SIKI DENETİM
Uygulamalardan biri de araç reklam giydirmelerine yönelik olacak. Bu kapsamda da tüm araç giydirmeleri kayıt altına alınıyor. Görüntü kirliliğine sebep olan reklam amaçlı giydirmelere yönelik de sıkı denetim başlatıldı. Gerekli izinleri ve yetki belgeleri olmayan araçlar hakkında kanuni işlem yapılacak. Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, hem vatandaşı hem esnafı mutlu eden yeni uygulamalarla görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçileceğini, vergilendirmede şeffaflık sağlanacağını, ciddi bir kamu zararının önüne geçilmiş olacağını açıkladı.
KAPI ALTINDAN BROŞÜR YASAK
El ilanlarının dağıtılmasında çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde izin verileceği belirtilen açıklamalarda, el ilanlarının kontrolsüz olarak havadan veya yerden atılarak dağıtılmasının kesinlikle yasak olduğu vurgulandı. Vatandaşa elden, konut veya işyerlerine de posta kutularına bırakılabileceği belirtilen el ilanlarının apartman ve işyeri kapılarının altlarından atılamayacağı kaydedildi. Elektrik direkleri, trafo binaları, otobüs durakları gibi tüm kamu malı tesislerine de asılması veya yapıştırılması yasak.
WHATSAPP İHBAR HATTI
Görüntü kirliliğiyle mücadelede yeni teknolojik uygulamalarla yapılan denetimlerin yanısıra vatandaş için bir de ihbar hattı oluşturuldu. (0-537 950 78 29) numaralı telefon hattı üzerinden Whatsapp kullanılarak vatandaş şikayetleri de alınacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Görüntü kirliliğine karşı radikal dönem haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:26
 • Güneş
  07:52
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı