KIRKLARELİ HABERLERİ

Girişimci kadınlar, Ertuğrulköy’de bir araya geldi

DHA
26.05.2017 - 13:45Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı Ertuğrulköy’de 79 kadın girişimci bir araya geldi.

Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 79 kadın girişimci Ertuğrul köyünde bir araya getirilerek sorunlar masaya yatırıldı. Yapılan toplantıya Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Funda Eylem Özel, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme İl Şube Müdürlüğü Personeli Tekniker Rahmi Ocak, Lüleburgaz Dernekler İlçe Müdürlüğü Personeli Işıl Yaşa ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Kemal Sulanç katıldı.

Müdür Vekili Kemal Sulanç yaptığı konuşmada  “2015 yılında KOSGEB tarafından 79 tane girişimci kadına eğitim verildi. Burada 79 kadın arasından üretilen projeler incelenerek il çapında birinci seçildi. Yapılan çalışmalar neticesinde il birincisi Beypınarköyünden Esra Özdin oldu. Sonrasında ülke çapında Bakanlık tarafından belirlenen 10 şehirle birlikte 240 proje ortaya konuldu. İl birincimiz olarak bölgemizden Esra Hanım gitti. Bu 240 projenin içerisinde Esra Özdin’in projesi birinci seçildi. Daha sonra girişimcilik eğitimi alan 79 bayanla biz bir araya gelip ortaya koydukları çalışmaları bir nevi hepsinin görmesi ve farkında olması için böyle bir araya gelerek toplanıyoruz” dedi.

Ertuğrul köy kadınlarının da yapmış olduğu projelerinin konuşulduğu toplantıda, konuşan Nevin Alsan, kadın kahvesi ve kahvaltı evi projesinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Alsan, “Kadın kahvesi açalım dedik. Muhtarımıza söyledik olur dedi. Tüm kadınlar toplandık bakımsız olan bu binayı temizledik. Herkes cebinden üç kuruş beş kuruş da verdi. Sonra burayı yavaş yavaş bu hale getirdik. Kahvaltı verelim dedik, az az başladık kahvaltı vermeye. Herkes kullanmadığı fazla bardağını, tabağını, kaşığını kendi evinden getirdi. Gelen arkadaşlarımızın hepsi 10 lira, 20 lira ne varsa veriyor. 5 lira veren bile var. Vermek zorunda değil ama veriyor. Köylülerimiz hep birbirine destek oluyor" diye konuştu. Gerçekleştirilen toplantıda Ertuğrul köy kadınlarının kurmuş oldukları kadın kahvesi ve köy kahvaltı evi projelerini nasıl kooperatif ya da dernek adı altında birleştirileceği hakkında bilgiler verildi. Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme İl Şube Müdürlüğü Personeli Tekniker Rahmi Ocak, kooperatifçilik hakkında bilgilendirmede bulundu. Dernekler İlçe Müdürlüğü Personeli Işıl Yaşa ise kadın derneklerinin kurulması ve işleyişi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Girişimci kadınlar, Ertuğrulköy’de bir araya geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

30 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı