İZMİR HABERLERİ

Gıda Ar-Ge’nin şampiyonları belli oldu

DHA
26.05.2017 - 14:05Son Güncelleme :
DHA

EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından 'Fikrini Geleceğe Taşı' sloganıyla düzenlenen V. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nda şampiyonlar belli oldu. 5 kategoride 10 ödül verildi.

Ödül töreninde konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, maliyetli gibi görünse de, Ar-Ge’ye ayrılan kaynakların üretimde birim maliyetin düşmesini ve kalitenin artmasını sağladığını, özellikle de uluslararası alanda rekabet açısından fevkalade önemli olduğunu kaydetti. Uluslararası pazarda rekabetçi olmak ve ihracatı arttırmak için daima dinamik kalmak ve yenilik peşinde koştmak gerektiğini belirten Seyyar, "Eskiden en önemli sorunumuz kendimize pazar bulmaktı, şimdi en önemli konumuz, değişen ticari koşullarda, pazarımızda rekabetçi ve yenilikçi olmayı başarabilmek. İşte bu nedenle gıda ar-ge proje pazarı önemli bir değere sahip. Bu organizasyon bizlerin de ticari anlayışının değiştiğinin en önemli göstergelerinden birisi. Artık biz de gelişmiş ülkelerdeki rakiplerimiz gibi yenilik peşinde koşmak gerektiğinin farkındayız" dedi.

Dünya pazarlarında rekabetin giderek kızıştığını, tüketici eğilimlerinin farklılaştığını anlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, günümüzde fiyat rekabeti yerine tasarım ve marka rekabetinin öne çıktığına dikkati çekti. Rekabet koşulları zorluluğuna vurgu yapan Çıkrıkçıoğlu, "İhracat yapmanın giderek daha da zorlaştığı bir dönemdeyiz. Bu koşullarda yapmamız gereken, katma değerli üretimi arttırmak. Bu elbette kolay olmayacak. Bir zihniyet devrimi yapmamız gerekiyor. Üretimden, tasarıma, satın almadan, ambalajlamaya, yüksek verimde işleyen süreçler tasarlamamız gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapacağız? Sahip olduğumuz potansiyel ile yapacağız. İrade ile yapacağız. Başarı inancıyla yapacağız. Yeni Türkiye Markamızla yapacağız. İhracatımızın temelini inovasyonla, tasarımla harmanlayacağız" diye konuştu.

Gıda sektöründe kalıcı ihracat artışı için Ar-Ge ve inovasyona yönelmek gerektiğini vurgulayan Çıkrıkçıoğlu şöyle devam etti:

"Ar-Ge'ye ayrılan kaynaklar, üretimde birim maliyetlerin düşmesine, kalitenin yükselmesine, rekabet gücünün artmasına, yüksek katma değerli ürün ihracatına ve sürdürülebilir ve kalıcı bir ihracat artışına olanak sağlıyor. Dolayısıyla, gıda ihracatçısı bir ülke olarak, daha kaliteli, marka değeri yüksek ürünlerle dünya pazarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde ihracatımızı kalıcı bir şekilde artırabiliriz."

ARAŞTIRICI KATEGORİSİNDE BİRİNCİLİK EGE ÜNİVERSİTESİ’NİN

V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı İzmir Swissotel'de gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi. Araştırıcı kategorisinde Ege Üniversitesi’nden Filiz İçier’in proje yöneticisi olduğu ekibin "Vakum altında ohmik evaporasyon işlemi ile meyve sularının konsantre edilmesi" isimli projesi birinci oldu. Araştırıcı kategorisinde ikincilik ödülü İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Proje Yöneticiliğini Duygu Yılmaz’ın yaptığı takımın 'Zeytin Çekirdeği ve Biyoatıklardan Üretilen Antioksidant ve Antibakteriyal Biyoplastik Üretimi' isimli projesine gitti. Ege Üniversitesi’nden Sedef Nehir El’in Proje Yöneticisi olduğu 'Bir Marinasyon Karışımı: 3 Kullanım' projesi ise üçüncü oldu.

LİSANS KATEGORİSİNDE BİRİNCİLİK ODTÜ’YE GİTTİ

V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nda Lisans kategorisinde birincilik ödülü; Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Berkay Berk’in Proje Yöneticisi olduğu ekibin 'Glutensiz Ürünler İçin Yeni Bir Glutensi Ağ Formülasyonu' isimli projesiyle Ankara’ya gitti. Ege Üniversitesi’nden Aslıhan Karadağ ve Alper Akkaya’dan oluşan ekibin projesi; 'Sucukta Zar Tutarak Ömür Uzatıyoruz' ikinci olurken, üçüncülüğü Adnan Menderes Üniversitesi’nden Umut Özdamar ve Ali Göncü 'Glutensiz Kinoalı Kayseri Mantısı' isimli projeyle kazandı.

LİSE KATEGORİSİNDE ÇAKABEY

V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Lise Kategorisi’nde Çakabey Okullarının imzası vardı. Bu kategoride, Çakabey Okulları öğrencileri Anıl Ertekin ve Mert Asal, 'İçme Suyunda Patojenlerin Hızlı Tayini İçin Nanoplazmonik Mikroakışkan Çip Platformu' isimli projeyle birinci olurken, aynı okuldan Can Pak, 'Kuluçka Döneminde Yumurtaları Kırmadan Embriyonun Canlılığının Tespit Edilmesi' isimli proje ile ikinci oldu.

Gelenekten Geleceğe Ürün Tasarımı isimli özel kategorinin ödülünü Ege Üniversitesi’nden Proje Yöneticiliğini Ecem Akan’ın yaptığı grup 'Sebzeli Fermente İçecek Üretiminde Su Kefiri Kullanımı' isimli projeyle kazandı.

Gıdalarda Yeşil Üretim Uygulamaları özel kategorisini ise; Gazi Üniversitesi’nden Belma Aslım ve Ümmügülsüm Tükenmez’den oluşan ekip, 'Kolon Kanserinden Koruyucu, Laktobasil Kaynaklı Ekzopolisakkaritlerden (eps) Fonksiyonel Gıda Geliştirilmesi' adlı proje ile kazandı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gıda Ar-Ge’nin şampiyonları belli oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı