İZMİR HABERLERİ

Genç yaşta ani ölümlerin sebebi, çağın salgını 'Lyme'

DHA
19.06.2016 - 09:09 |Son Güncelleme :
DHA

DÜNYADA bir salgın haline gelen ve genç yaşta ani ölümlerin sebebi olarak gösterilen Lyme hastalığının dünyada hızla yayıldığına dikkat çeken Lyme Hastalığı ile Mücadele Derneği Başkanı Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, Türkiye'de henüz bu hastalıkla ilgili bir uzmanın bulunmadığını söyledi.

Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu'nun (International Lyme and Associated Disease Society ILADS) 2016, '6. Avrupa Konferansı' Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapıldı. Toplantıda genç yaşta ani ölümlerin sebebinin ‘çağın salgını' olarak adlandırılan Lyme bakterisi olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığı dile getirildi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden konunun uzmanı doktor ve biyologlardan oluşan 120 bilimadamının katıldığı toplantıda Türkiye'yi ilk defa Lyme Hastalığı ile Mücadele Derneği Başkanı Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin temsil etti.

Toplantı süresince Lyme hastalığı ile ilgili son bilimsel gelişmelerin masaya yatırıldığını kaydeden Prof. Dr. Çetin, "'Büyük Taklitçi' adıyla da bilinen ve vücutta yerleştiği bölgeye göre birçok farklı belirtiler gösteren Lyme hastalığı 350'den fazla hastalığı taklit etmesiyle biliniyor. Taklit ettiği hastalıkların başında MS, ALS, Lupus, Alzheimer, Parkinson, Otizm, dikkat dağınıklığı, kalp krizi, beyin tümörü, migren, baş ağrısı ve kas hastalıkları geliyor. Lyme'a genelde kene ısırmasıyla insana geçen 'Borrelia burgdorferi' bakterisi neden oluyor. Hastalık kan yoluyla da bulaşabiliyor. Toplantıda genç yaşta kalp krizine bağlı genç sporcularda görülen ani ölümlerin sebebinin, Lyme bakterisi Borrelia ve diğer bir hücrelerarası parazit bakteri Bartonella'nın olduğu bilimsel olarak kanıtlandı" dedi.

Lyme hastalığının Türkiye dahil dünyanın 63 ülkesinde salgın haline geldiğini ifade eden Prof.Dr. Barbaros Çetin, Dünya Sağlık Örgütü'nün bunu ilan etmesinin zamanı geldiğini dile getirdi. Prof.Dr. Çetin, "Tahmini Lyme hastası sayısı en az 4-7 milyon arasında. Çin'de 75 milyon, ABD'de ise 25 milyondan fazla, tüm Avrupa'da 10 milyondan fazla Lyme hastası var. Almanya'da her yıl yeni Lyme vakası yaklaşık 1 milyon. Birçok Türk hastanın Amerika ve Almanya'ya tedaviye gittiğini öğrendim. Sadece İran'da 80 binden fazla Lyme hastası var. Lyme dünyada çok hızlı yayılıyor" dedi.

"ÇOK GEÇ KALDIK"

Türkiye'de yaklaşık 10 yıldır bu konuda çalışmalar yaptığını belirten Prof. Dr. Çetin, "Türkiye'de 10 yıldır bu konuyu bulduğum her platformda anlatıyorum. Ancak Türkiye'de tıp çevreleri maalesef Lyme'ın olmadığını ya da çok nadir olduğunu ileri sürüyor. Lyme dünyada bir salgın haline geldi. Bizim de artık bu konuda uyanmamız, çalışmalar yapmamız gerekiyor. Maalesef henüz Lyme doktorlarımız yok. Lyme kliniklerimiz yok. Bu konuda çok geç kaldık" dedi.

Oben ULU/ (FİNLANDİYA), (DHA)

FOTOGRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Genç yaşta ani ölümlerin sebebi, çağın salgını 'Lyme' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Haziran 2016 tarihinde saat 09 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Genç yaşta ani ölümlerin sebebi, çağın salgını 'Lyme' haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

30 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:49
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı