GAZİANTEP HABERLERİ

Gazianteplilerin Suriyelilerin eğitimine yaptığı fedakarlığa övgü

DHA
28.03.2016 - 11:17Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul'da gerçekleştirilen Global Eğitim Zirvesi'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ve Geleceğin Eğitimi Derneği tarafından düzenlenen zirve, bir otelde gerçekleştirildi. Zirve kapsamında konusu Göç, Entegrasyon ve Eğitimin Rolü Göçmen ve Mültecilerin Topluma Entegrasyonu olarak belirlenen panelin moderatörlüğünü Fatma Şahin yaptı.

Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak panele katıldığını hatırlatarak, yerel tecrübenin çok önemli olduğunu söyledi.

İki dünya savaşı yaşayan dünyanın yeterince bunlardan ders almadığını belirten Şahin, “Ve maalesef insani, vicdani olarak dünya büyük bir sınavdan geçiyor. Ve göç şu anda iki dünya savaşından çok daha derin bir şekilde hem bölgemizde hem şehrimizde hissediliyor. Biz de bu hassas dönemde insanlığa ders vermek ve bu sınavdan geçmek için büyük bir gayret gösteriyoruz şehir, bölge ve ülke olarak" dedi.

Suriyeli çocukları eğitime kazandırmak için yapılan çalışmaları anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Belediye Başkanı olduğumda 3 bin mülteci çocuğumuz eğitim hayatı içerisindeydi. Bugün 70 bine çıktı. Bu nasıl başarıldığına bakılacak olursak, şehrin tüm yöneticileri ile oturduk, bir dizi kararlar alarak, çalışma başlattık. Eğitim hayatına başlaması gereken çocukların bu sene yüzde 98’ini eğitim hayatına başlattık. Çok önemli bir başarı. Bu çocuklar Halep’te bir okulda okusaydı, yüzde 85 okula gitme oranı olurdu. Biz burada yüzde 98’i yakaladık. Aileler okulları, sıraları paylaştı. Çocuklar birbirleriyle mekanları, malzemelerini paylaştılar. Türkçe öğrendiler, sistemin içerisine girdiler."

Başkan Şahin tarafından açıklanan, Gaziantep'te yaşayan Suriyeli çocukların eğitim hayatına kazandırılması konusunda yapılan çalışmalar salonda alkışlandı. Panelde, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de yer aldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gazianteplilerin Suriyelilerin eğitimine yaptığı fedakarlığa övgü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gazianteplilerin Suriyelilerin eğitimine yaptığı fedakarlığa övgü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı