GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantepli hububatçılardan Güneydoğu çıkarması

DHA
05.05.2017 - 10:49Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Ticaret Borsası (GTB) Hububat Meslek Grubu üyeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hububat sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, bölgesel iş birliğinin artırılması konusunda görüşmelerde bulundu.

Gaziantep Ticaret Borsası, yeni hasat sezonu öncesi Hububat Meslek Grubu'nda yer alan üyelerine yönelik, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerini kapsayan iş gezisi düzenledi. Türkiye’nin en önemli tahıl üretim merkezleri arasında gösterilen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde borsa temsilcileri, hububat üreticileri, STK ve lisanslı depo işletmecileriyle bir araya gelen GTB üyeleri, sektörde yaşanan sorunlar ve bölgesel ticari iş birliğinin artırılması konularında istişarelerde bulundu.

Mardin Ovası'nda ve Viranşehir’de hububat ekili tarım arazilerinde incelemelerde yapan Gaziantepli hububatçılar, iki gün süren bölge temaslarının ardından bereketli geçmesi beklenen hasat sezonu öncesi kente umutlu döndü. GTB Meclis Üyesi Ali Alagöz başkanlığında 30 üyenin katılımıyla gerçekleştirilen ziyaretlerin ilki, son yıllarda sulu tarımla birlikte hububat üretiminde önemli bir rekolte artışı kaydeden Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi'ne oldu. Hububat Kompleksinde Viranşehirli üretici ve tüccarlarla bir araya gelen GTB üyeleri daha sonra Viranşehir Zahireciler Derneği Başkanı Remzi Atan ile görüştü. Viranşehir tarımı ve hububat rekoltesi hakkında açıklamalarda bulunan Atan, Gaziantepli hububatçılarla ticari iş birliğini üst noktala taşımak istediklerini ifade etti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi iş gezisinin ikinci durağı olan Mardin’in Kızıltepe İlçesi'nde ise, buğday pazarı esnafı ile görüşmeler yaparak tarım arazilerinde incelemelerde bulunan Gaziantepli hububatçılar ayrıca Kızıltepe Ticaret Borsası’nı da ziyaret etti. Ziyarette, bölgenin önemli tahıl ambarlarından olan Kızıltepe Ovası'nda yetiştirilen tarımsal ürünler hakkında bilgiler aktaran Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, borsanın yürüttüğü çalışmalar, ileriye dönük projeleri ve yakın zamanda temeli atılması planlanan yeni hizmet binası hakkında da bilgiler verdi. Kızıltepe Zahireciler Dernek Başkanı Mehmet Şerif Öter ile de bir araya gelen GTB üyeleri, 600 tüccar ve sanayicinin ilçe ekonomisine yön verdiği Hububat Ticaret Merkezi'nde inceleme yaptı.

GTB üyeleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sürdürdükleri ziyaretlerin ikinci ve son gününde ise Diyarbakır’da temaslarda bulundu. İlk olarak Diyarbakır’ın Çınar İlçesi'nde kurulu bulunan Cemaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi'nin yöneticileriyle görüşen GTB üyeleri, 22 bin tonluk siloların bulunduğu alanı gezerek bilgi aldı. GTB’li hububatçıların bölgede gerçekleştirdiği iş gezisinin son durağı ise, Diyarbakır Ticaret Borsası oldu. Burada Borsa Başkan Vekili Şeyhmus Mete tarafından karşılanan GTB üyelerine Diyarbakır tarımı, ekonomisi ve ticareti hakkında bilgi verildi. GTB’nin hububat grubu üyelerini Diyarbakır’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Mete, bölge illeri arasından ticari iş birliğinin geliştirilmesinin bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

GTB Melis Üyesi Ali Alagöz ise, GTB tarafından yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Alagöz, GTB’nin Et Borsası ve Hububat Emtia Merkezi gibi global projelerini ise en kısa zaman içerisinde Gaziantep ve bölge ekonomisine kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Ziyaret sonrası GTB üyeleri, Diyarbakır Buğday pazarında tüccar ve çiftçiler ile görüşerek yeni sezonun bereketli geçmesi temennisinde bulundu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantepli hububatçılardan Güneydoğu çıkarması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantepli hububatçılardan Güneydoğu çıkarması haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:26
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:27
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı