GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

IHA
29.10.2015 - 13:14Son Güncelleme :

GAZİANTEP TİCARET ODASI EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

IHA

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Ekim ayı meclis toplantısında konuşan Meclis Başkanı Bartık, Gaziantep’in son dönemlerde ki gibi olumsuz konularla gündeme gelmeyi hak etmediğini söyledi.
Meclis Başkan Yardımcısı Settar Konukoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, siyasi otorite boşluğu ve güvenlik tehdidinin toplumsal huzuru olduğu gibi ekonomiyi de olumsuz etkilediğini belirtti. Bartık, Gaziantep’in yıllardan beri başarılarla gündeme geldiğini ancak son zamanlarda şehrin bazı olumsuz konularla anılmaya başladığını vurguladı. Gaziantep’in bu şekilde anılmayı hak etmediğini ifade eden Bartık, hatta Türkiye’nin hiçbir ilinin olumsuz anılmayı hak etmediğini kaydetti. Bartık, “Hedefimiz ve hayalimiz Gaziantep’in dünyanın gıptayla baktığı, her alanda başarıyı yakalayan bir il olmasıdır. Bunun için çalışıyor, bunun için mücadele ediyoruz” dedi.
Ankara’da yaşanan bombalı eylemde hayatını kaybedenlere ve terör saldırılarında şehit olan asker ve polislere Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa dileyen Bartık, “50 yaşımdayım, bu yaşıma kadar siyasilerimizden, yöneticilerimizden, büyüklerimizden hep ‘birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyacımız olan şu günlerde’ cümlesini duydum. Ne yazık ki bu cümle belki de hiç bu kadar yerinde olmamıştı. Birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacımız olan dönemlerden geçiyoruz. Çünkü bu olup bitenlerin tek hedefi bizi biz olmaktan uzaklaştırmaktır. Yabancı bir gazete haber yapıyor; ‘Hiçbir şey, ortak keder ve zafer anlarında dahi Türkleri bir araya getirmeye yetmiyor. Ne Nobel ödülü ne de Ankara saldırısı Türkiye’de birlik ve beraberlik ortamını sağlamadı’ diyorlar. Bizi birbiriyle kavga eden, birbirinden nefret eden bireylerden oluşan, mutsuz, umutsuz, geleceği karanlık, maddi ve manevi çökmüş bir toplum haline dönüştürmeye çalışıyorlar. Coğrafyamızda, ülkemizin, birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizdedir” dedi.
1 KASIM SEÇİMİ
Bartık, 1 Kasım’da Türkiye’nin bu yıl ikinci kez sandığa gideceğini hatırlatarak, siyasi ve ekonomik istikrarın süreceği bir hükumetin kurulmasını istedi. Bartık, “Siyasi istikrarın sağlanması için pazar günü gidip demokratik hakkımızı kullanacağız. Siyasi otorite boşluğu ve güvenlik tehdidi toplumsal huzuru olduğu gibi ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ortak isteğimiz, seçimin ardından siyasilerimizin halkın iradesine saygı duyması ve hükümetin kurulmasıdır” ifadelerini kullandı. İhracat rakamlarına da değinen Bartık, eylül ayında sert düşen ihracatın moral bozduğunu ancak ekim ihracat rakamlarının olumlu gelmesini beklediklerine dikkati çekti. Rakamların da olumlu olduğunu söyleyen Bartık, “Türkiye 2015 yılını yüzde 3 büyümeyle kapatabilir mi diye düşünüyoruz. Oysa bizim potansiyel büyümemiz yüzde 5. O nedenle seçimden sonra büyümeyi yukarıya çekecek reformlar ortaya koymak zorundayız. Dünya Bankası raporunda; tüketici güvenindeki zayıf görünüm ve TL’deki değer kaybının yurt içi tüketimini, siyasi belirsizliklerin ve iç güvenliğe yönelik kaygıların da yatırım ortamını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi.2016’da bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri etkileyecek en önemli gelişme FED’in alacağı karar olacaktır. Öte yandan 2016’yı belirleyecek olan gelişmeler Çin’deki gelişmelerin nasıl sonuçlar doğuracağı, emtia üreticisi gelişme yolundaki ülkelerin düşen emtia fiyatları karşısında ne kadar direnebileceği, gelişme yolundaki ekonomilere yönelik uluslararası fon akımlarının azalıp azalmayacağıdır” dedi.
COŞKULU KUTLAMA
GTO yönetim kurulu, meclis üyeleri ve çalışanları meclis toplantısının ardından gelenekselleşen cumhuriyet balosuyla Cumhuriyet’in 92’nci yıl dönümünü coşkuyla kutladı. Programda konuşan Bartık, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin 92’nci yılını buruk kutladıklarını vurguladı. Terörün öncelikli hedefinin toplumsal umutsuzluk ve kaos olduğunun altını çizen Bartık, "Ne acıdır ki ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ felsefesi üzerine kurulmuş vatan topraklarında yaşanan bu süreç hepimizi derinden yaralıyor. Ama vazgeçmek yok, umutsuzluk yok, hayatı ertelemek yok” dedi. Bartık, “Bizler umudumuzu yitirmeyeceğiz. İş dünyası umudunu kaybederse Türkiye ekonomisi kaybeder. Biz bir yandan yasımızı tutarken diğer yandan da üretmeye ve moral aşılamaya devam edeceğiz. Ülkemiz bulunduğu zor coğrafyada kuruluşundan bu yana bir istikrar unsuru olmuş, her zaman bölge ve dünya barışına katkı sağlamaya çalışmıştır. Bunu devam ettirmek ve daha da ileriye taşıyabilmek için yapmamız gereken şey, birlik ve beraberliğimizi kararlılıkla devam ettirmektir” diye konuştu.
GTO Meclis Başkan Yardımcısı Settar Konukoğlu da birlik ve beraberliğin öne çıktığı bu günlerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Cumhuriyet’in 92’nci yıl dönümünü büyük coşku ve sevinçle kutladıklarını belirten Konukoğlu, “Cumhuriyet, milli mücadelenin sonucudur. Umut ve azimle çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet Bayramı kutlaması, cumhuriyet pastası kesimi ve 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Gaziantep Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 13 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gaziantep Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı