ZONGULDAK HABERLERİ

Filyos’un Kaderi Zonguldak Gibi Olmayacak

IHA
26.10.2015 - 18:18Son Güncelleme :
IHA

Zonguldak Valiliği’nin desteğiyle Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Bölümü tarafından Filyos Vadisi’nin havadan fotoğraflanarak 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Bu harita sayesinde düzenli bir kentleşmenin olacağı Filyos beldesinin kaderi çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu Zonguldak gibi olmayacak.
Filyos Projesi bölgesindeki imar planı eksikliğini gidermek için Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi ile birlikte yürütülen proje kapsamında bölgenin havadan fotoğraflanarak 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Bölümü’nün destekleriyle hava araçları yardımıyla yaklaşık 6 bin hektar alanın imar planı çalışması çerçevesinde 20 bin kare fotoğraf çekilerek Filyos’un 3 boyutlu haritası oluşturuldu. Bu harita ile birlikte Filyos Projesi’nin hayata geçmesi durumunda düzenli kentleşmenin temelleri atıldı.
Filyos bölgesinde Zonguldak’taki gibi düzensiz şehirleşme olmasının önüne geçmek için imar planı çalışmasını şimdiden yapılması gerekliliği üzerinde duran Vali Ali Kaban, "Filyos bölgesinde imar planı eksikliğini gidermek için BEÜ ile çalışma yapıldı. Bu çabanın sonucu olarak bir araya geldik. 60 Bin dönümlük alanda çalışma yapıldı. İnsansız Hava Araçlarının ve diğer birçok aracın kullanılmasıyla yürütülen çalışmada 3 boyutlu bir görsel ortaya çıktı" şeklinde konuştu.
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer ise kentin sorunlarda Valiliğin, Üniversite ile birlikte projeler üreterek kentin gelişmesine çok önemli katkı sağlayacağını ifade ederek, “ Burada en önemli şey Zonguldaklı mühendislerin bölgeyle ilgili çok önemli bir şeyi başarmış olmasıdır” dedi.
Daha sonra haritanın detayları sunumla basına ve katılımcılara aktarıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Filyos’un Kaderi Zonguldak Gibi Olmayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 18 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Filyos’un Kaderi Zonguldak Gibi Olmayacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı