Fethullah Gülen'den Gazze yorumu

07 Haziran 2010 - 10:56Son Güncelleme : 07 Haziran 2010 - 10:12

Fethullah Gülen, İsrail ordusunun, Akdeniz’de Gazze’nin ablukasını delerek yardım götürmeyi amaçlayan filoya düzenlediği operasyonda 9 Türk hayatını kaybetmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

Gülen, ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a verdiği söyleşide, Türk bir kuruluşun önderlik ettiği bir filonun İsrail’in izni olmadan Gazze’ye yardım götürmesini eleştirdi.     

Gazetenin haberine göre Gülen, söyleşide olayla ilgili izlediği haberler hakkında, "Gördüğüm şeyler hiç de hoş değildi" dedi. Gülen, "Çok çirkin şeylerdi” diye konuştu.                 

Gülen, organizatörlerin Gazze’ye yardım götürmeden önce İsrail’le uzlaşma yolunu seçmemelerini "faydalı sonuçlar doğurmayacak şekilde otoriteye baş kaldırmak” olarak tanımladı.                        

İSRAİL’DEN İZİN ALINMALIYDI                   
WSJ, Gülen’in sözlerinin İsrail tarafından iade edilen aktivistlerin Türkiye’de kahramanlar gibi karşılandığı bir döneme denk geldiği yorumunu yaptı.

Gazze’ye yardım götüren gemilerin önder organizatörlerinden biri olan ve 100’den fazla ülkede yardım faaliyetleri gerçekleştiren İnsani Yardım Vakfı’ndan (IHH) kısa bir süre önce haberdar olduğunu söyleyen Gülen, “IHH’nin politik bir amaç güdüp gütmediğini söylemek kolay değil” dedi.

SUÇLUYU BULMA İŞİ BM'NİN
Gülen, kendi hareketiyle ilişkili bir derneğin Gazze'ye yardım götürmek istediği zaman onlara İsrail'den izin almaları gerektiğini söylediğini belirtti.

Gülen ayrıca, bu olayda suçluyu bulma işinin Birleşmiş Milletlere bırakılmasının en iyi seçenek olduğunu da sözlerine ekledi.

Söyleşiyi gerçekleştiren muhabir, Gülen’in evinin koridorunda, büyük bir Türkiye haritası, Kuran’dan bir ayet ve Boğaz üzerinden geçen bir Türk F-16’sının resmi bulunduğunu da aktardı.

Fethullah Gülenden Gazze yorumu

Wall Street Journal, Gülen'in haberde kullanılan bu fotoğrafının Çarşamba günü röportaj sırasında çekildiğini belirtti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 138 Yorum }
 • Fahrettin Şair 6.6.2010 03:00:34
  DİNLER ARASI DİYALOĞUN ASIL HDEFİ ABD NİN VE İSRAİLİN İSLAM ÜLKELERİNDE YAPTIĞI KATLİAMLARI PERDELEMEKTİR.BOP UN EŞ BAŞKANIDA İSRAİLLE KAYIKÇI KAVGASI YAPIYOR ZATEN.IRAKTA AFGANİSTANDA ABD NİN MİLYONLARCA MÜSLÜMANI ÖLDÜRMESİNİ NİÇİN GÖRMÜYOR.?????????
 • yavuz erdinç 5.6.2010 23:36:42
  TARİHİ GERÇEKLERİ GÖZÖNÜNDE BULUNDURURSAK,BİR ZAMANLAR ORADA BİR<br>FİLİSTİN VARDI.YAHUDİLERE SATTILAR.
 • Handan KAYA 5.6.2010 17:10:03
  Fethullah Gülen i ilk kez kutluyorum ve gerçekçi bir bakış açısıyla baktığına inanıyorum. Zamanında 1.5 milyon Türkün gözlerinin kör edilmesine neden olan Filistin halkı ektiğini biçiyor İsrail Türklere dost bir ülke PKK ise Filistin kamplarında eğitim gördü! dikkatinize
 • Hamza Zenginli 5.6.2010 14:03:24
  Tabiki, İsrael´den izin alınmalıydı, Israel´in de bir Devlet olduğunu unutmayalım.<br>bu işler zorla olmaz.
 • ugur öneş 5.6.2010 12:01:34
  YORUMSUZ<br>AMA DÜN ABD İSRAİL,GÜLEN ODAKLI SİYASET YAPTIĞINI SANAN YORUMCU ARKADAŞLAR<br>TÜRKİYE TAM BAĞIMSIZ BİR DIŞ POLİTİKA İZLİYOR
 • adem ay 5.6.2010 09:30:14
  IHH dan kısa bir süre önce haberdar olduğunu söyleyen Gülenin amerikada türkiye ye ne kadar ilgisiz uzak yaşadığını göstermektedir .
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatdizifragmanGezginmevlid kandilimevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangü günrebiülevvel ayı