ANKARA HABERLERİ

Fedakarlık gerek

Hürriyet Haber
30.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, müzakereye açılabileceği düşünülen fasılların da “çevre” gibi Türkiye’nin fedakarlığını gerektiren fasıllar olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin bir kısmına hakim olan “kısa vadeci yaklaşım”ın Türkiye’nin AB’ye yakınsama sürecinin tempolu ilerleyişini yavaşlattığını söyledi. TOBB Bünyesinde oluşturulan, TOBB Ankara AB Bilgi Merkezi ve AB Genel Sekreterliği Hizmet Binasının açılışı, Devlet Bakanı Egemen Bağış, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini ve Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından yapıldı. Hisarcıklıoğlu Türkiye ile AB arasında şimdiye kadar 12 fasılda müzakerelerin açıldığını, 1 fasılda geçici olarak kapatıldığını, 8 fasılda askıya alındığını birçok fasılda da üye devletlerin tutumu nedeniyle açılamadığını ifade etti. Tamamen siyasi gerekçelerle müzakerelerin açılamadığı fasıllar bulunduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, müzakereye açılabileceği düşünülen fasılların da “çevre” gibi Türkiye’nin fedakarlığını gerektiren fasıllar olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Yani işler giderek daha da zorlaşıyor” dedi.

Sembolik kurdela kesimi yaptılar

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini de AB ile ilgili Türkiye’deki bilgilendirme merkezlerinin sayısının 20’ye doğru gittiğini söyledi. Pierini, Türkiye’nin uygulamakta olduğu reform sürecini anlatmak açısından da bilgi merkezinin önemine işaret etti. Genel Sekreter Büyükelçi Volkan Bozkır da AB Genel Sekreterliği Hizmet Binası ile birlikte Genel Sekreterlikte yer alan 16 başkanlıktan 8’iyle hizmet vereceklerini söyledi. Binanın açılışı sembolik kurdele kesimiyle yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Fedakarlık gerek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı