İSTANBUL HABERLERİ

Fed faizinde artış olasılığıyla dolar 3.70, euro 3.90 lirayı aştı (4)

DHA
02.03.2017 - 19:03Son Güncelleme :
Fed faizinde artış olasılığıyla dolar 3.70, euro 3.90 lirayı aştı (4)
DHA

(Piyasa gelişmeleri eklendi)
İstanbul, 2 Mart (DHA) - ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay içinde faiz artırma olasılığının yüzde 85'e kadar çıkmasıyla küresel piyasalarda güç kazanan dolar 3.70 lirayı, euro 3.90 lirayı aştı.
Yeni güne 3.66 liradan başladıktan sonra tırmanışı hız kazanan dolar kısa sürede 3.69 lirayı da aşarak 3.7150 liraya kadar yükseldi. Güne 3.85 - 3.86 lira aralığında başlayan euro da 3.9059 lira düzeyine çıktı.
Küresel piyasalarda faaliyet gösteren birçok aracı kurumun analist ve ekonomistleri ile işlemcilerinin öngörülerinden derlenen verilere göre, Fed’in bu ay faiz artırma olasılığı yüzde 85 düzeyine kadar yükseldi.
Piyasa analistlerine göre, TÜrkiye'nin "IŞİD'in fiili başkenti" olarak bilinen Rakka'nın kurtarılmasında Türkiye'nin alacağı rolün tartışılması, piyasalardaki risk algısını yükseltmesi, lirayı dolar ve euro gibi güçlü paralar karşısında zayıflatıyor.
ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen günlük basın toplantısına, Bağdat’tan telekonferans aracılığıyla katılan IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Rakka’yı IŞİD’in elinden geri almaya yönelik operasyonlara YPG’li savaşçıların da katılacağını belirtti.
Townsend, Rakka'nın kurtarılmasına Türkiye'nin katılımı konusunda da, "Türkler'in Rakka'nın kurtarılmasında nasıl rol oynayabilecekleri konusunda görüşmeler yapıyoruz; bu operasyona katılım sayılarının ne olabileceğini şimdilik bilmiyorum" dedi. 
Trump'ın hafta başında Kongre'de yaptığı ilk konuşmasında, ABD şirketlerine uygulanan vergi oranlarını düşüreceklerini, orta sınıfa vergi kolaylığı getireceklerini söylemesi, doları güçlendirdi.
Konuşmasında, Amerikan şirketlerinin ülke dışında yatırım yapmalarını zorlaştıracak kararlar alacaklarına değinen Trump, yakında şirketlere ve orta sınıfa yönelik vergi affını açıklayacaklarını belirtti. Trump, "Amerikan malı satın alıp, Amerikalılara iş vereceğiz" dedi ve ekledi:
Fed yetkililerinden New York Fed Başkanı William Dudley de, hafta başında Türkiye piyasalarının kapanışı ardından para politikasını sıkılaştırma gerektiren koşulların "çok daha ikna edici" hale geldiğini söylemişti.
Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard da Harvard Üniversitesinde yaptığı sunumda, faiz artırımı için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, "İlerlemenin süreceği varsayılırsa yakın zamanda faiz artırarak kademeli yola devam etmek uygun olacak" dedi.
Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da, ABD ekonomisindeki büyümeyi sürdürmek için faizleri artırmaktan yana olduğunu ve ekonominin yüksek faiz için yeterince güçlü olduğunu söyledi ve "Faizleri artırdığımız süreç tarihi olarak alışık oduğumuzdan çok daha kademeli olacak" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Fed faizinde artış olasılığıyla dolar 3.70, euro 3.90 lirayı aştı (4) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mart 2017 tarihinde saat 19 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fed faizinde artış olasılığıyla dolar 3.70, euro 3.90 lirayı aştı (4) haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

27 Haziran 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:26
 • Güneş
  05:27
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:47
 • Yatsı
  22:39
Sayfa Başı