Teknoloji Haberleri

  Facebook'ta çıplak kadın

  25 Kasım 2009 - 08:54:24

  Facebook profillerinde görünen çıplak kadın resmine dikkat! İşte yeni tehlikenin boyutu...

  Facebook, çıplak kadın formunda yepyeni bir virüsle tanıştı. 

  Kullanıcıların profil sayfalarında yarı çıplak bir kadın resmi olarak yer alan virüs "Want 2 C something hot? Click da buton, baby!" (Ateşli bir şey görmek ister misin? Butona tıkla bebeğim) yazısıyla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Oltaya takılan kullanıcılar resme tıkladıklarında aynı resmin kendi profillerinde de yer aldığını görüyor.

  Facebook sözcüsü Simon Axten yaptığı açıklamada olayın bir "clickjacking" vakası olduğunu, problemin sadece Facebook odaklı olmadığını, kullanıcıların karşısına bir çok sitede çıktığını ve açıkları düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Simon Axten ayrıca virüsün büyük ölçüde kontrol altına alındığını ve zararlı linkin engellendiğini eklerken hala virüslü az sayıda profilin de temizlendiğini belirtti.

  "Clickjacking" hackerların kullanıcıları istediği yere yönlendirmesi demek.

  Bazı sitelerde karşınıza çıkan "Evet-Hayır" seçenekli sorularda evet ile hayırın yerleri değiştiriliyor. Böylece kullanıcılar çıkmak isterken yeni bir bağlantıya yönlendiriliyor.

  Aynı şekilde Facebook üzerinde, Facebook ikonlarını kopyalayan reklamlara tıklayan talihsiz kullanıcılar, site içerisinde gezmiyor, dışarıdaki internet sitelerine kaçırılıyor. Buna da Clickjacking, yani tıklama kaçırmak deniyor.

  Kullanıcılar ne kadar tercrübeli olursa olsun bazen dalgınlıkla tıkladıkları bir bağlantı onlaı beklenmedik bir yere götürebiliyor. Örneğin bu olayda kullanıcılar bir arkadaşlarının paylaşımına bakmak isterken kendilerini birden bire zararlı yazılımlarla dolu bir sitede buluyorlar.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİREN 50 PHOTOSHOP MUCİZESİ

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 25 Kasım 2009 - 15:57:40
  Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
  • MURAT SUBAŞI 25.11.2009 22:08:49
   FACEBOOK ASLINDA İYİ BİRŞEY GÖRÜLSEDE.YANİ PAYLAŞIM YÖNÜNDEN DEMEK İSTEDİM.BUNUN GİBİ PAYLAŞIMLAR ÇIKTIĞINDA ZARARLI OLABİLİYOR.YETKİLİLERİN BUNA BİR ÇARE BULMALARI GEREKİR.
  • murat soydan 25.11.2009 20:11:20
   ''SAZANLARIN BOL OLDUĞU YERDE OLTA ATAN ÇOK OLUR''FACEBOOK???
  • nedim basoglu 25.11.2009 18:36:15
   GUNUMUZDE FACEBOOK""UN FAYDALARI""DA VAR AMA ZARARLARIDA HICDE TELAFI EDILEMEZ""VURUSE GELINCE O""DA HERYERDE HERZAMAN KARSIMIZA CIKAN BIR OLAYDIR,,BIRDE BIR BILGISAYARIN KULLANILIM YILINA BAKINIZ OMUR OLARAK BU BILGISAYARLARI URETEN FIRMALAR OLMASIN SAKIN DIYORUM VE DUNYA TICAR VE URETIM DUNYASI
  • Erdoğan Özgenç 25.11.2009 17:23:42
   Bu işten büyük kaymak yiyenler var.Bize sistemi satan ya da kiraya verenler çözmeliler.Biz de bunlara engel olmayanlara dava açmalı haklarımızı aramalıyız.Ama<br>öyle sözleşmeler imzalamışız ki bırakın dava etmeyi aldığınız hizmeti iade hakkını bile tanımamışlar.Velhasıl devlet olmayınca kel çıktı...
  • songul demirbag 25.11.2009 17:11:56
   facebook kapatılmasından yana değilim bilinçli kullanıcı olmak gerekir herşeyi devletten yada baştakilerden beklenmemelidir. Bu tarz siteleri tıklayanlar düşünsün..Bilinçli kulllanıcı bilinçli tüketici olmak gerekir...
  • Egemen Akbaş 25.11.2009 17:01:05
   Hahaha... süper . Bence boşuna saf ayaklarına yatmasın kimse. Çıplak hatun açlığı budur. İlgilenmeyene bişi olmaz. Ya bu hacker ları sevmeye başladım:)
   
  HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya