SAMSUN HABERLERİ

"Ette tavan fiyatlarının yerleşmesi zaman alacak"

AA / Mehmet Kumcağız
24.02.2016 - 11:33Son Güncelleme :

- Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Doğan: - "Henüz uygulamaya direnen üreticilerimiz ve kasaplarımız var. Kırmızı ette uygulanmaya başlanan tavan fiyatlarının yerleşmesi zaman alacaktır ancak fiyat istikrarında başarı sağlanacaktır"- "Alınan karar ile fiyatlara istikrar geldi. Önümüzdeki günlerde bunun faydası hem üretici hem vatandaş hem de ekonomimiz açısından görülecektir"

AA / Mehmet Kumcağız

SAMSUN (AA) - MEHMET KUMCAĞIZ - Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, kırmızı ette tavan fiyat uygulanmasına direnen üreticiler ve kasaplar bulunduğunu belirterek, "Kırmızı ette uygulanmaya başlanan tavan fiyatlarının yerleşmesi zaman alacaktır ancak fiyat istikrarında başarı sağlanacaktır" dedi.
Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan et fiyatında tavan fiyat uygulamasının topluma olumlu yansıdığını ancak henüz tam anlamıyla fiyat istikrarının sağlanamadığını söyledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in et sektörü temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından kıymanın 32 lira, kuşbaşı et fiyatının ise 34 lira olmasının kararlaştırıldığını anımsatan Doğan, şöyle konuştu:"Yağsız etin tavan fiyatı 23,3 lira, yağlı etin ise 21,8 lira olması konusunda görüş birliğine varıldı. Alınan kararların çoğu et satış yeri ve kasap tarafından uygulandı. Özelikle büyük ölçekli marketlerin kasap reyonlarında bu konuda oldukça hassas davranılıyor olması bizi mutlu ediyor. Henüz uygulamaya direnen üreticilerimiz ve kasaplarımız var. Kırmızı ette uygulanmaya başlanan tavan fiyatlarının yerleşmesi zaman alacaktır ancak fiyat istikrarında başarı sağlanacaktır.''
Uygulamanın gerek sektör gerekse vatandaşlar için fırsat oluşturduğuna dikkati çeken Doğan, bahar aylarının sonlarına doğru piyasada canlanma yaşanacağını, dolayısıyla et fiyatlarında düşüş görüleceğini kaydetti.
Doğan, tavan fiyat öncesinde et piyasasında fiyat dalgalanmaları olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:"Daha önce piyasada haksız rekabet vardı. Et spekülatörleri tekel oluşturuyor ve haksız rekabet yapıyordu. Elinde çok sayıda hayvanı olanlar, piyasaya yüksek fiyattan mal sürmek için sürekli bekliyordu. Piyasada etin azalmasını ve fiyatlarının artmasını bekliyorlardı. Fiyatları kendileri belirliyordu ancak alınan karar ile fiyatlara istikrar geldi. Taban fiyat uygulamasını destekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bunun faydası hem üretici hem vatandaş hem de ekonomimiz açısından görülecektir.''

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden "Ette tavan fiyatlarının yerleşmesi zaman alacak" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 11 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Ette tavan fiyatlarının yerleşmesi zaman alacak" haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı