İSTANBUL HABERLERİ

Etnospor Kültür Festivali açılış töreni yapıldı 2

DHA
11.05.2017 - 15:02Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan "Burada çocuklarımızın at binmesini, ok atmasını, mindere çıkmasını, pehlivanlığı ve yiğitliği öğrenmesini istiyoruz"

"Biz, dünyaya yeniden kültürü, adaleti, huzur içinde yaşamayı, sporundan sanatına bütün alanlarda örnek olarak göstermek zorundayız"

"İnşallah 21. yüzyıl, bizim yüzyılımız olacak."

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Yenikapı Etkinlik Alanı'ndaki Etnospor Kültür Festivalinin açılış töreninde konuşan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, "Etnospor yolculuğuna çıkışımız, Okmeydanı'ndaki Okçular Vakfının ihyasıyla başladı. 5 seneyi aşkın süre önce Okmeydanı'nda ecdadın Okçular Tekkesi olarak kullandığı, Fatih Sultan Mehmet'in okçuluk için vakfettiği saha üzerinde 2. Bayezid tarafından kurulmuş tekkede, hem geleneksel hem de olimpik okçuluk çalışmalarımız başladı. Okmeydanı'nda gençlerimizi geleneksel okçulukla tanıştırdığımızda onların değerlerimizle ilgili daha duyarlı, bilinçli yetiştiğine şahit olduk. Hamd olsun, bugün Okçular Tekkesi'nde merkezinde bir mescidin olduğu, yüzlerce yıllık bir tekke geleneğinin yaşadığı, sporun rakibini ezmek, bitirmek için değil, kendi kişisel fiziki ve ruhsal gelişimi için, Rab'bine yakınlaşması için, daha iyi bir kul olabilmek için yapıldığı bir ortamda bu işi yapmaya başladık. Hamd olsun geldiğimiz noktada merkezi Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki bir vakfı konfederasyona çevirerek, çalışmaları uluslararası alana taşıdık." ifadelerini kullandı.
Geleneksel sporların bir çok olimpik spora göre daha çok kişi tarafından takip edildiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:
"Anadolu'nun geleneksel sporlarını kendi milletimiz nezdinde güçlendirmek, popülerleştirmek ve tanıtmak istiyoruz. Bu sporlarımızın olimpik sporların gördüğü ilginin arkasında kalma gerçeğinin değişmesini istiyoruz.
Birçok spor dalında seyirci ve sporcu olmamasına rağmen federasyon olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. İşte cirit sporumuz, yağlı güreşlerimiz Anadolu'nun birçok yerinde 10 binler tarafından seyrediliyor. Arkasında olimpik sporlara nazaran çok daha fazla inanç zenginliğinin, çok daha fazla felsefi derinliğin olduğu sporlardır. Sporları, sadece bir rekabet, fiziksel aktivite, oyun değil bir gelişim, bir karakter inşası, bir şuurlandırmak aracı olarak düşünmek lazım. Etnospor Kültür Festivali'ndeki geleneksel sporlarımızı canlandırma gayretimizin bir diğer doğal paydaşı da kültürümüzün bütün sahalarında bir kültürel devrimin başlatılması. O da kendi kültürümüzün, geleneğimizin yeniden bu topraklarda egemen olmasıdır. Müzikten spora, sanattan geleneksel çocuk oyunlarına kadar bize ait olanla geleceğimizi kurmamız lazım. Burada çocuklarımızın at binmesini, ok
atmasını, mindere çıkmasını, pehlivanlığı ve yiğitliği öğrenmesini istiyoruz. Rakibine saygıyı görsün, öğrensin istiyoruz."
21. yüzyılın Anadolu Müslümanlarının asrı olacağını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: 
"Batı, bugün dopingi yenmeye çalışıyor, uluslararası spor kurumlarındaki yolsuzluklarla çalkalanıyor. Kapitalist paradigmadaki bütün ahlaki sıkıntılar, spor endüstrisine de yansımış durumda. Bizim sporlarımızda bunlar olmayacak. Sporlarımızın tarihi böyle değil. Biz, dünyaya yeniden kültürü, adaleti, huzur içinde yaşamayı, sporundan sanatına bütün alanlarda örnek olarak göstermek zorundayız. Etnospor Kültür Festivali, bir tanıtım etkinliği.
Halkımızda bunun bir karşılık bulması için yapıyoruz. Hamd olsun, 7'den 70'e herkes güzel vakit geçiriyor ve kendinden bir şey buluyor. Bugün kıymetini anlamayan kardeşlerimiz olabilir ama 5-10 sene sonra meyvelerini göreceğimizi umut ediyoruz. Çok iddialı ama bunu son 10-15 yıla bakarak söyleyebiliyorum; 21. yüzyıl Anadolu Müslümanlarının asrı olacak. Önümüzdeki 4 gün boyunca İstanbulluları buraya davet ediyoruz. Burası, uluslararası alanda çok önemli bir cazibe merkezi haline gelme potansiyeline sahip. Buraya eşimizi dostumuzu davet edelim, ailece katılım sağlayalım. Burada ne yapmaya çalıştığımızı anladığımız zaman inşallah 21. yüzyıl, bizim yüzyılımız olacak."
Tören, kortej geçişi ve yapılan gösterilerin ardından sona erdi.

Görüntü Dökümü 
-------------------------
-Bilal Erdoğan konuşma 
-Genel detay 

Serhan TÜRK-İSTANBUL-DHA

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Etnospor Kültür Festivali açılış töreni yapıldı 2 hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Etnospor Kültür Festivali açılış töreni yapıldı 2 haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı