SAMSUN HABERLERİ

Esnaf ’TEK Parti İktidarı’ İstiyor

IHA
30.10.2015 - 13:54Son Güncelleme :

PİLAN: “İSTİKRARLI BİR HÜKÜMET YARIN OLMAZSA BU FAİZ ORANLARI YÜZDE 15-20’LERE ÇIKAR”

IHA

Samsun Kuaförler, Kasaplar ve Berberler Esnaf Odaları başkanları yaptıkları açıklamalar ile 1 Kasım seçimlerinde tek parti iktidarı çıkmasının ülkenin geleceği açısından daha iyi olacağını söylediler.
Samsun’da bulanan Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan ve Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü durumun, tek parti istikrarı ile düzelebileceğini görüşünü dile getirdiler. Esnaflar, tüm sektörlerin kötü bir süreçten geçtiğini belirterek, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan sıkıntılı ortamın devam etmesi durumunda esnafın bunu kaldıramayacağını ifade ettiler.
KİRAZ: “ESNAFIN BİRİNCİ TERCİHİ TEK PARTİ HÜKÜMETİ”
Toplum olarak koalisyon hükümetinin hazmedilemeyeceği görüşünü savunan Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, “Bu sene kuaförler olarak bizim açımızdan iyi bir yıl olmadı. Bunun da en büyük sebebi, seçim durumları. ‘Erken seçim oldu, yeni seçimler olacak mı, koalisyon kurulabilecek mi?’ gibi durumlar esnafı ve herkesi olumsuz yönde etkiledi. 1 Kasım’da tekrar bir seçim var. Bu seçimlerde de tekrar bir koalisyon ortamı çıkarsa ne olacak? Bu yaz, gelin saçları yapma oranımızda bile düşüş vardı. İnsanlar evlenmeyi mi bıraktı diye bile düşündük. Bu seçimde de koalisyon çıkarsa, bütün partilerin kişisel savaşlarını bırakıp, mutlaka bir koalisyon hükümeti kurması, esnafa ve halka güven verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tek başına da herhangi bir parti iktidara gelebilir. Bu bizim için daha iyi olur. Gönlümüz, tek parti iktidarının olmasından yana. Çünkü Türkiye, ne yazık ki hala koalisyon hükümeti kurmasını beceremiyor. Yıllar önceki koalisyonları da gördük. Haziran seçimleri sonrasında çıkan koalisyon ortamını da gördük. Biz koalisyon hükümetini hazmetmesini bilen bir toplum değiliz. Bu korkudan dolayı esnafın birinci tercihi tek parti hükümetidir” dedi.
PİLAN: “ESNAF VE SANATKAR İSTİKRAR İSTİYOR”
Seçimden istikrar çıkmaması halinde kredi faiz oranlarının artabileceğini belirten Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, “Haziran seçimleri sonrasında ve 1 Kasım seçimleri öncesinde esnaf olarak umduğumuzu bulamadık. Koalisyon hiçbir zaman için iyi değildir. Başka illerden görüştüğüm tüm esnaf ve sanatkar arkadaşlarım da istikrarlı bir hükümetin olmasının faydalı olacağını düşünüyor. İstikrarlı, çalışkan ve dik durmasını bilen bir hükümete ihtiyacımız var. 3 günlük koalisyonlar, 5 günlük hükümetler, bunlar memleket için faydalı şeyler değildir. Esnaf ve sanatkar istikrar istiyor. İstikrar olmadığı için bugün PKK hortluyor, kavgalar, gürültüler oluyor. Haziran seçimlerindeki ortam bir daha yaşanırsa bundan herkes kötü yönde etkilenir. Tek başına hükümetin göreve geleceğini birçok kurum ve kuruluş herhalde sezdi ki dolar bile düşmeye başladı. Kooperatif olarak kredi verdiğimiz birçok esnaf ‘kredi faizi ne kadar olur, bunu ödeyebilir miyiz?’ diye hesabını yapıyor. Tek başına iktidar döneminde faizler yüzde 90’lardan yüzde 4’lere düştü. Ama istikrarlı bir hükümet yarın olmazsa bu faiz oranları yüzde 15-20’lere çıkar. Esnaf da bunun altından kalkamaz. Biz bu yüzden tek başına bir istikrardan yanayız” diye konuştu.
ŞEN: “7 HAZİRAN’DAN SONRA NEREDEYSE HER GÜN BİR KASAP DÜKKAN KAPATIYOR”
7 Haziran sonrası kasapların dükkanlarını bir bir kapatmak zorunda kaldığını belirten Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, “Haziran seçimleri sonrası biz kasaplar için hiç iyi gitmedi. Et fiyatları her gün neredeyse artmaya başladı. Satışlarımız neredeyse yarı yarıya düştü. Kasaplar olarak çok zor durumdayız. Seçimden çıkacak olan sonuçları bekliyoruz. Seçimlerden çıkacak tek parti istikrarının biz esnaflar açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Eğer tek parti iktidarı olmazsa eskiden yaşadığımız sıkıntıları tekrar yaşayacağız. Partiler içerisinde karmaşalıklar devam edecek. Bizim esnaf olarak tekrar koalisyon kargaşasını ve seçim ortamını kaldıracak gücümüz yok. Şu anda etin kilosu 45 liraya kadar çıktı. İthal malların piyasaya gelmesi bile bu sıkıntılardan dolayı fiyatların düşmesine neden olmadı. Tek parti iktidarı gelirse et fiyatlarının da düşeceğini ümit ediyoruz. 7 Haziran seçimlerinden sonra neredeyse her gün bir kasap esnafımız dükkan kapatıyor. Seçimler öncesi Samsun’da 140 civarında esnafımız vardı, seçimlerden sonra bu sayı 110’lara kadar düştü” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Esnaf ’TEK Parti İktidarı’ İstiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 13 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnaf ’TEK Parti İktidarı’ İstiyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı