KAYSERİ HABERLERİ

Esnaf Odalarından Türkçe Tabela Duyarlılığı

IHA
26.09.2015 - 09:31Son Güncelleme : 26.09.2015 - 09:32

AHMET ÖVÜÇ

IHA

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Övüç yabancı tabelalara dikkat çekerek, “Esnaf teşkilatı başkanı olarak esnaf ve sanatkarlarımızdan unvanlarında Türkçe sözcük kullanmalarını rica ediyorum” dedi.
26 Eylül Dil Bayramı dolayısı ile açıklamalarda bulunan Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Oraları Birliği Başkanı Ahmet Övüç, coşku ve gururla Dil Bayramı’nın kutladıklarını söyleyerek “Ulu Önder Atatürk Türk diline ayrı bir önem veriyordu. Türk dilini devlet politikasının, millet olma bilincinin merkezine koyan Atatürk, 26 Eylül 1932 yılında Türk Dil Kurultayı’nı toplamıştır. Bizler de bugün 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nı coşku ve gururla kutluyoruz. Dil insanların birbirini anlamaları, birlikte yaşamaları, aralarındaki bağı kuvvetlendirmeleri, milli kimliğimizi yaşatmaları için hayati öneme sahiptir. Milli bilincin oluşması, kültürümüzün ve değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması, milli birlik ve beraberliğin sağlanması dil ile mümkün olur” dedi.
Türkçe’nin özensiz kullanıldığına dikkat çeken Övüç, “Dilimize giren yabancı sözcükler Türkçeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Kafelerde, sokaklarda, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde yabancı sözcüklere sık sık rastlıyoruz. Hatta turistik yerlerde neredeyse Türkçe tabelalara rastlamak mümkün olmamaktadır. Türkiye adeta yabancı tabela cennetine dönüşmüştür. Ben bir esnaf teşkilatı başkanı olarak esnaf ve sanatkarlarımızdan unvanlarında Türkçe sözcük kullanmalarını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Esnaf Odalarından Türkçe Tabela Duyarlılığı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Eylül 2015 tarihinde saat 09 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnaf Odalarından Türkçe Tabela Duyarlılığı haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:47
  • Yatsı
   20:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı