ANKARA HABERLERİ

Eroğlu: Oduna bağlı kalmayın

Hürriyet Haber
27.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Çevre ve Orman Bakanı köylülere “Tıbben ve kozmetik alanında çok önemli potansiyeli bünyesinde barındıran bitkiler ile gelir getiren ağaçların dikimine de önem verin. Oduna bağlı kalmayın” dedi.

Hürriyet Haber

ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Dedeman Otel’de düzenlenen, Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği’nin (OR-KOOP) 12. Olağan Genel Kuruluna katıldı.
Orman köylülerinin, yaşamlarını bulundukları yerde sürdürebilmelerini sağlamak adına özellikle bozuk orman alanlarının rehabilitasyonunun yapılması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, bakanlığın bu konuda ciddi anlamda gayret sarf ettiğini söyledi.

Köylünün hakkını verelim

Bu çalışmalar sonucunda odun üretiminin giderek arttığını anlatan Eroğlu, yılda 7 milyon metreküp olan üretimin 11,3 milyon metreküpe kadar yükseldiğini belirtti.
Bütün çalışmaların özünde yatan ana fikrin, “Orman köylüsünün hakkını verelim” olduğunu belirten Eroğlu, “Çünkü, orman köylülerinin doğdukları yerde yaşamlarını sürdürebilmelerine yardımcı olacak şartları sağlamak şarttır. Böyle olmazsa köylülerimiz, ‘Taşı, toprağı altın’ diyerek, İstanbul, Ankara ve İzmir’e göç ediyor. Bu devlete daha fazla yük getiriyor” diye konuştu.

Köylüye olan borçlar ödensin

ORMAN köylüsüne verilen maddi desteğin yan kalemleriyle birlikte 700 milyon TL’ye ulaştığını belirten Eroğlu, orman köylüsünün ürünlerine yönelik fiyat tespitinde de enflasyonun üzerinde rakamları baz aldıklarına işaret etti. “Bu yılın ikinci yarısına ait ürün fiyatı tespiti için önümüzü görmemiz gerekiyor” diyen Eroğlu, “Çünkü, küresel bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bunu hep birlikte, el birliğiyle aşacağız. Ama ne olursa olsun talimat verdim, ‘orman köylüsüne olan borçlar ödensin’ dedim. Bildiğim kadarıyla ödenmemiş borç kalmadı” dedi.

Orman dışı ürünler çok değerli olacak

BAKAN Eroğlu, yakın bir gelecekte “orman dışı ürünlerin de ekonomik anlamda değer kazanacağını” ifade ederek, “Orman köylülerinin geçiminde sadece oduna bağlı kalmamaları gerekiyor. Tıbben ve kozmetik alanında çok önemli potansiyeli bünyesinde barındıran bitkiler ile gelir getiren ağaçların dikimine de önem versinler” diye konuştu. “Bu konuda ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını ve kredi sağlanmasına yardımcı olabileceklerini” anlatan Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: “Ülkemizin florası çok zengin. Bitkilerin tıp çalışmalarında kullanılmaları çok yaygınlaştı. Bu durum, nasıl değerlendirilecek, dünyaya nasıl sunulacak, nasıl markalaşma çalışması yapılacak oturup birlikte konuşalım. Dünyadaki bu ekonomik krizi böyle fırsata dönüştürelim. Mesela, Keçiboynuzu bizim için büyük bir nimet. Biz gelir getirecek ağaçların fidanlarını vermeye hazırız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eroğlu: Oduna bağlı kalmayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı