Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Erken yaşta evlilik kaderleri olmasın

  01 Şubat 2013 - 08:24Son Güncelleme : 01 Şubat 2013 - 11:07

  Sabancı Vakfı, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan "sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini", "Fark Yaratanlar" programıyla kamuoyuna anlatmaya devam ediyor.

  Fark Yaratanlar programı, yapılan çalışmaların kısa videolarının Sabancı Vakfı tarafından hazırlanarak internet ortamında paylaşılması, izleyenlere ilham vermesi, böylece toplumsal gelişmeye aktif katılımın çoğalmasını amaçlıyor.  Muş'ta ve Van'da erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için hayata geçirdiği "Erken Yaşta Evlilik Kaderimiz Olmasın" projesi ile Muş Kadın Derneği (MUKADDER) Sabancı Vakfı'nın yeni Fark Yaratan'ı olarak seçildi.

  PROGRAMI İZLEMEK İÇİN / WEB TV  

  2009 yılında çocuk gelin olmaya karşı çıkan 7 kadının kurduğu Muş Kadın Derneği, bugün 68 üyeye sahip. Dernek, kadına karşı şiddetin önüne geçmek, kadının iş hayatına katılımını sağlamak, sosyal ve ekonomik alanda gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyor.  

  "Çocuk Gelinler" konusunun bölgede yaygın ve ciddi bir sorun olduğunu gözlemleyen MUKADDER ekibi, Muş'ta ve Van'da tek tek yaptıkları hane ziyaretleri ile 1.250 genç kadını erken yaşta evlilik konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor. MUKADDER aynı zamanda, düzenlediği film gösterimleri, resim sergisi ve seminerlerle de toplumun dikkatini "Çocuk Gelinler"e çekiyor.

  MUKADDER bünyesinde kurulan Kadın Danışma Merkezi'nde kadınlara; hukuksal, sosyal ve tıbbi alanda destek veriliyor. Bugüne kadar 227 kadına Teknosa işbirliği ile bilgisayar kursu verildi, okuma yazma kursları ise devam ediyor. Dernek, Muş ve Bitlis'in merkezinde ve bazı köylerinde kadınlar için meme kanseri eğitimleri düzenliyor. MUKADDER, 6 ülkeden gelen kadın dernekleriyle Muş'ta kadına yönelik şiddet konusunda Ulusal Ajans ile birlikte çalışmalar yürütüyor.

  MUKADDER'in düzenlediği bir diğer destek projesi olan "'Kadınlara Ücretsiz Fitness Salonu ve Spor Kursları"yla da 790 kadına ulaşılarak kadın hakları ve meme kanseri konularında eğitimler verildi. Bugüne kadar "Medeni Haklar ve Medeni Kanunda Kadın", "Toplumsal Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Roller", "Kadına Yönelik Şiddet ve Şiddete Karşı Haklarımız" ve "Kadının Cinselliği" konularında 30 ayrı seminer düzenlenerek kadınlar bilinçlendirildi.

  Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında da desteklenen MUKADDER'in fark yaratan hikayesi, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube'da yayınlanıyor.

  Fark Yaratanlar videolarını izlemek ve paylaşmak için:

  www.sabancivakfi.org
  www.farkyaratanlar.org
  www.facebook.com/FarkYaratanlar
  www.twitter.com/Farkyaratanlar
  www.youtube.com/user/turkeychangemakers

   

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 11 Yorum }
  • FEVZİ KAHRAMAN 1.2.2013 21:17:43
   ÇOCUK EVLİLİKLERİNDE MAALESEF HİNDİSTAN İLE DÜNYADA BAŞI ÇEKMEKTEYİZ.
  • Elf Ş 1.2.2013 16:42:16
   Gönülden destekliyorum. Ülkemizde malesef kadınlar erkeklerden çok daha zorlu bir hayat yaşıyorlar. Ve bu ülkede Sabancı'lar, Koç'lar Türk halkına devletten bin kat daha fazla yardım ediyor.
  • Metin aciksoz 1.2.2013 14:44:37
   evlilik dünyada bir tek musluman ulkelerde cocuk oyuncagi.o yuzdende cocukca evlilikler görüyoruz.anliyanlara yeter demek istedigim.!!
  • D. EFE 1.2.2013 13:58:43
   Sabancilar ve Koçlar da olmasa, şu Türkiyenin hali ne olur ? Cok güzel bir proje. Kimse istemedigi birisi ile evlenmesin. Erken yaşta evlenenler, evlilikten erken yaşta bikiyorlar. Evlenmeden önce iki yil evlilik, Anne ve Baba olma egitimi alsin insanlar. Sabancilari kutluyorum.
  • Melih Celik 1.2.2013 13:41:03
   Erken yasta evlen(diril)mekten kasit 18 yas alti resit olmayan (özellikle 13-16 yas arasi) cocuklarin evlen(diril)mesidir (ister zorla ister istege bagli).Yoksa 18 yas üstü genc kizlarimizdan evlenmek isteyene kimsenin birsey dedigi yok.Kanunen de serbest ayrica.
  • Elif Demirelli 1.2.2013 11:58:56
   Mutlaka desteklenmesi gereken çok isabetli bir proje,kadına şiddetin önünede geçmeyi hedefleyecek ciddi bir organizasyon ve bu projelerin çok hızlı bir şekilde yayılması ve uygulanamasını ümid ediyoruz,bu konuda,sağır,dilsiz ve kör olan hükümette belki biraz kımıldar birşeyler yapmak için !!
  Sayfa Başı
  HaberlerHÜRRİYETYazarlarSuriyederbimaçsaat kaçtaderbi saat kaçta