ZONGULDAK HABERLERİ

Ereğli'ye üniversite kurulması için kanun teklifi verdi

DHA
01.02.2018 - 12:35Son Güncelleme :
DHA

ZONGULDAK,(DHA)- CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Ereğli ilçesine 'Karadeniz Ereğli Üniversitesi' adıyla yeni bir üniversite kurulması için TBMM'ye kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığı'na kanun teklifini sunan CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Ereğli ilçesine yeni bir üniversite kurulmasını talep etti. Bülent Ecevit Üniversitesi'nin Zonguldak'a büyük katkılar yaptığını söyleyen Turpçu, daha önce kanun teklifi olarak sunduğu Filyos Vadisi Üniversitesi'nin Karadeniz Ereğli Üniversitesi ile desteklenmesinin, ilin sosyal ve ekonomik gelişimine ciddi katkı sağlayacağını açıkladı. Milletvekili Turpçu, Zonguldak'ın toplamda 3 üniversiteyle bilim ve eğitim alanında bir çekim merkezi olmasında önemli bir adım atılacağını belirterek, şöyle dedi:

"Üniversiteler kuruldukları çevrenin sosyal ve kültürel gelişimine, bilgi ve teknoloji üretimine uzun dönemli katkılar sağlamanın yanında yerel ekonomiye de doğrudan ve dolaylı olarak ve sonuçları çok çabuk görülecek şekilde etki ederler. Bu nedenle üniversiteleri son derece önemli ekonomik faktörler olarak görmek mümkündür. Üniversitelerin kentlere sosyo- kültürel olduğu kadar ekonomik hareketlilik getirdiği göz ardı edilemez bir gerçektir. Karadeniz Ereğli ve Zonguldak'ta iş dünyası ile ilişkileri ve işbirliğini kurumsal bir yapıya oturtmak hayati bir önem taşımaktadır. Toplumla üniversitelerin daha içli dışlı olduğu, sektörel işbirliğinin yapıldığı, teknoloji ve proje kapsamlı çalışmaların özel kuruluşlarla birlikte yürütüldüğü bir anlayışla 'yeni nesil üniversiteler' bölgesel kalkınmanın itici gücü olabilecektir. Zonguldak’ta sanayicileri, iş adamlarını ve ilimizin diğer bütün kesimleriyle olan iletişim ve etkileşimi etkili ve devam eden bir sürece oturtmak zorunludur. Öğrencilerimize sadece eğitim ve öğretim sağlamak değil, bununla birlikte girişimciliğe ve girişim yapmaya özendirirsek, yeni teknoloji ve bilişim çağını yakalayabiliriz"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Zonguldak haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Zonguldak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ereğli'ye üniversite kurulması için kanun teklifi verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:23
 • Guneş
  05:58
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:46
 • Yatsı
  21:14
Sayfa Başı