ANKARA HABERLERİ

Engelli çocuklara okul öncesi eğitim müjdesi

Hürriyet Haber
20.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı 32 ilde, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların, kaynaştırma uygulamaları yoluyla okul öncesi eğitimlerini yaygınlaştırma ve ücretsiz olarak sağlama projesi üzerinde çalışıyor. Bakanlık, okul öncesi dönemde kaynaştırma eğitiminin yaygınlaştırılması için bir proje hazırlıyor.

Hürriyet Haber

Okul öncesi dönemde özel eğitim değerlendirme kurulunca kaynaştırma yoluyla eğitime uygun bulunan çocukların kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerinin ücretsiz olarak sağlanması planlanıyor. Bunun dışında görev alan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin artırılması ve kaynaştırma yoluyla okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması da öngörülüyor.

Seminer düzenlenecek

Projeyle, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gitme oranının artırılması, eğitim verecek eğiticilerin kurslar ve seminerler yoluyla nitelikli eğitim vermelerinin sağlanması planlanıyor. Ayrıca, veliler için düzenlenecek seminerlerle toplumda bilinçlendirme ve farkındalık düzeyinin artırılması da hedefleniyor.

Projenin uygulanması ile birlikte özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, gelişim alanları ile ilgili pek çok beceriyi yaşıtları ile katılacakları oyun ve diğer etkinlikler içinde gözleyerek öğrenme, onları taklit ederek geliştirme fırsatı elde edecek. Herhangi bir yetersizliği olmayan diğer çocuklar ise engeli olan bireylere karşı olumlu tutum ve tavır geliştirme imkanı bulacak.

Düzenleme yapılacak

Okul öncesi eğitim kurumlarında kaynaştırma yoluyla eğitimlerine devam eden bireylerin bulunduğu sınıflarda sınıf mevcutları; özel eğitime ihtiyacı olan iki bireyin bulunduğu sınıflarda 10, bir bireyin bulunduğu sınıflarda 20 öğrenciyi geçmeyecek şekilde düzenlenecek. Eğitimlerin sürdürüleceği okullarda valiliklerin koordinesinde eğitim ortamlarında bu öğrencilerin ihtiyacı dikkate alınarak tuvalet, rampa, destek eğitim odası gibi fiziki düzenlemeler yapılacak. İllerde yapılacak faaliyetler ile çocukların velileri tarafından okula ödenmesi gereken aylık ücretin İl Özel İdaresi bütçesinden veya "Eğitime Yüzde 100 Destek" kampanyası dahilinde karşılanması planlanıyor.

Projenin Eylül 2009 tarihinde uygulamaya konulması, süresinin 1 yıl olması ve gerekli görülmesi halinde ise sürenin uzatılması öngörülüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Engelli çocuklara okul öncesi eğitim müjdesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mayıs 2018, Cumartesi
 • İmsak
  03:59
 • Guneş
  05:37
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı