İZMİR HABERLERİ

Enerjide fikirler ürüne dönüşecek

DHA
26.04.2017 - 11:19Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi ortaklığında başlatılan 'Fikirden Ürüne Teknoloji Geliştirme Programı' kapsamında fikirler, ENERJİSA ile hayata geçecek.

Yenilebilir enerji, enerji depolama teknolojileri, akıllı bina, enerji verimliliği gibi alanlarda projelerini ürene dönüştürmek isteyenler, 30 Nisan’a kadar başvurularını İEÜ Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi’ne yapabilecek. Ön değerlendirmeyi geçen projeler, mayıs ayında ön kuluçkaya alınacak ve Füzyon Day’a seçilen projeler ENERJİSA ile uygulanma olanağı yakalayacak.

Programın tanıtımı, İEÜ Konferans Salonu’nda İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, ENERJİSA Ar-Ge, Yeni Servisler ve Müşteri İlişkileri Grup Müdürü Alp Kaymaz ve ENERJİSA Ar-Ge Müdürü Hülya Erdener Akınç katılımıyla yapıldı. Prof. Dr. Murat Aşkar, fikirlerin ürüne dönüşmesi için çeşitli kurumlarla işbirliği yaptıklarını, ilk olarak THY ile başlayan çalışmaların ENERJİSA ile sürdürüldüğünü kaydetti. Prof. Dr. Aşkar, enerji alanında büyük bir açığın bulunduğunu vurgulayarak, "Son dönemlerde küresel ölçekte sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, küresel ısınma kaygılarıyla birlikte çevresel farkındalığın artması sonucu yenilenebilir enerji kaynakları ilgi odağı haline geldi. Teknolojiyle birlikte verilerin yönetimi arttı. Enerji odaklı projelerin hayata geçmesi için gerçekleştirdiğimiz işbirliğinde gençlerimizin, girişimcilerin fikirlerini ürüne dönüştürmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Alp Kaymaz da, İzmir’in sürdürülebilir enerji teknolojilerinin uygulanabilirliği açısından doğal kaynaklara sahip olduğunu belirterek, "Ülkemiz özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları konusunda oldukça yüksek bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için uğraş veriyoruz. Dağıtım şebekelerinde güncel teknolojiler, elektrikli ulaşım teknolojileri, yenilenebilir enerji, bilişim, enerji depolama ile akıllı bina, ileri malzeme, haberleşme teknolojileri, enerji verimliliği, iş sağlığı güvenliği ve çevre elektromekanik büyük verinin yönetimi, siber güvenlik dağıtımda tedarik sürekliliği ve teknik kalite konularında fikir ve projeleri bekliyoruz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Enerjide fikirler ürüne dönüşecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 11 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Enerjide fikirler ürüne dönüşecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı