ZONGULDAK HABERLERİ

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Tonbul:

AA / Ferdi Akıllı
13 Aralık 2014 - 14:07Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 14:07

- "Fosil yakıtlar konusunda fakiriz ve hidrolik noktasında da zengin değiliz. Bütün kaynaklarımızı ve yenilenebilir enerji kaynaklarını da alsak, yine de enerji konusunda dışa bağımlıyız"

AA / Ferdi Akıllı

ZONGULDAK (AA) - Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, "Fosil yakıtlar konusunda fakiriz ve hidrolik noktasında da zengin değiliz. Bütün kaynaklarımızı ve yenilenebilir enerji kaynaklarını da alsak, yine de enerji konusunda dışa bağımlıyız" dedi.

Tonbul, sendikalarının Zonguldak Şubesinin restoranda düzenlediği etkinlikte, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) özelleştirileceği veya kapatılacağı konusunda kendilerine gelen bilgi olmadığını söyledi.

Kuruma ait bazı ocakların iş sağlığı ve güvenliği açısından üretiminin durdurulmasının TTK'nın kapatılacağı anlamına gelmediğini ifade eden Tonbul, şöyle konuştu:

"Soma ve Ermenek olaylarından sonra yer altı madenciliğinde ülkemizde sıkıntılı durum meydana geldi. Dolayısıyla ince eleyip sık dokumak zorundayız. Bunun için de TTK'nın iki ocağındaki eski yöntemlerden dolayı üretim durdurulmuş. Bu, kurumun topyekun kapatılacağı anlamına gelmez. Özel sektör ve rödevansçı şirketlerin sözleşmeleri uzatılmazsa buralar da kapanacak anlamına gelmez. Kömürü çıkartmamız lazım. Zonguldak taş kömürü, koklaşabilen tek kömür kaynağımızdır. Demir-çelik fabrikalarını kente yakın yapmışız. Bunun dışında atık kömürleri de termik santrallerde yakarak elektrik üretmek zorundayız çünkü elektrik enerjimizin ve ham maddesinin çoğunu dışarıdan alıyoruz. Enerji fakiri ülkeyiz. Fosil yakıtlar konusunda fakiriz ve hidrolik noktasında da zengin değiliz.

Bütün kaynaklarımızı ve yenilenebilir enerji kaynaklarını da alsak yine de enerji konusunda dışa bağımlıyız. Cari açığımızı da azaltmak için bütün kaynaklarımızı kullanmamız lazım. Türkiye'nin enerji üssü yapılması konusunda su ve kömür kaynakları önemli."

Dünyada toplu sözleşme ve iş güvencesi bulunan tek ülkenin Türkiye olduğunu anlatan Tonbul, "Memur-Sen'in üyelerine kattığı en büyük kazanç toplu sözleşme olmasıdır. Bunun kıymetini bileceğiz. Memurlar olarak henüz toplu sözleşmeye alışamadık. Bu, zaman içinde giderilecek" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Zonguldak haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Zonguldak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Tonbul: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:03
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:48
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı