İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

EMTİA PİYASALARI - Trump'ın İran anlaşmasından çekilmesiyle petrol yükselişte

DHA
09.05.2018 - 08:02Son Güncelleme :
EMTİA PİYASALARI - Trumpın İran anlaşmasından çekilmesiyle petrol yükselişte
DHA

Mahmut Can Emir / İstanbul, 9 Mayıs (DHA) - ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da dün düzenlediği basın toplantısında, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD'nin çekileceğini açıkladı. Trump'ın konuşmasının ardından, ABD hafif hampetrolünün varil fiyatı yüzde 2.22 artışla 70.63 dolara, Dubai'deki hampetrol spot piyasasında da varil fiyatı yüzde 0.86 artışla 73.37 dolara çıktı.
Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullandığı ve Londra piyasasında işlem gören Brent petrolünün varil fiyatı ise, Trump'ın açıklaması öncesinde 76.05 dolar düzeyindeydi.
Trump, dünkü basın toplantısında, kendisinden önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015 yIlında imzalanan; İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in de imzaladığı anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu. İran'ın nükleer programına ilişkin ortak geniş çaplı girişim planı BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi olan; ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ile AB ülkeleri (P5+1) arasında imzalanmıştı. Anlaşma, Tahran'ın nükleer programını sona erdirmesine karşılık olarak bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde EMTİA PİYASALARI - Trump'ın İran anlaşmasından çekilmesiyle petrol yükselişte haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı