VAN HABERLERİ

El Emeği Kilimler Teknolojiye Yenildi

IHA
29.10.2015 - 09:50Son Güncelleme :

EL EMEĞİ KİLİM VE HALILAR TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜ.

IHA

El emeği göz nuruyla yapılan kilimler, teknolojiye yenik düştü.
Van’da eskiden her bir evde bulunan el yapımı kilimler, artık yerini teknoloji ürünü halılara bıraktı. Avşar Kilim isimli iş yeri sahibi Hamza Acar, 35 yıldır bu işle uğraştığını belirterek, köylerden satın aldıkları el sanatlarını sattığını söyledi. Acar, “35 yıldır baba mesleğimizi yapıyoruz. Ayrıca bu işin profesyonel ustasıyız. El emeği kilim ve halıları satıyoruz. 80’li yıllarda yüze yakın bu işi yapan vardı. Ancak Van’da şimdi en fazla 7 kişi bu işi yapıyor. Tabi bu da sanatın bittiği anlamına geliyor. Eskiden evlerde dokuma yapılıyordu, şu anda neredeyse bitmiş vaziyette. Turizmde yüzde 80’lik bir düşüş var, eskisi gibi halk tarihi eserlere sahip çıkmıyor. Bu işi yapmak bizi mutlu ediyor, çünkü baba mesleğidir’’ şeklinde konuştu.
Tarihi değer taşıyan kilim ve halıları dükkanında satışa çıkaran esnaf Hamza Acar, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerindeki Müze Sokak’ta bulunan Avşar Kilim dükkanındaki el emeği göz nuru kilimleri müşterileriyle buluşturduğunu belirtti. Acar, kilim fiyatlarının 250 TL’den başlayıp 2 bin TL’ye kadar çıktığını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden El Emeği Kilimler Teknolojiye Yenildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 09 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça El Emeği Kilimler Teknolojiye Yenildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı