İSTANBUL HABERLERİ

Ekonomik güven endeksi 99.5 oldu

DHA
27.04.2017 - 10:52Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 27 Nisan (DHA) – Ekonomik güven endeksi tüketici, perakende ticaret sektörü ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlar nedeniyle Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3.6 artarak 96 değerinden 99.5 değerine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasına göre, Nisan ayında tüketici güven endeksi 71.3 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 101.6 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 99.9 değerine yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi 85.7 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 106.3 değerine geriledi.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanıyor 

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. 

TÜİK verisinde, Merkez Bankası’nın reel kesim güven endeksini 2007 Ocak - 2017 Mart dönemi için 2017 Nisan ayında revize ettiği belirtiliyor.

Veri metninde revizyona bağlı olarak aynı dönem için ekonomik güven endeksinin de revize edildiği bilgisi de yer alıyor. (Tablo ve Grafik)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Ekonomik güven endeksi 99.5 oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 10 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ekonomik güven endeksi 99.5 oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı