GeriEkonomi UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği, "Sürdürülebilir Profesyonel Gastronomi Eğitimi Sertifika Programı" başlattı

Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği (GASTURDER) tarafından eğitim programı dolayısıyla Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi'nde program düzenlendi.

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacakGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı konuşmada, teoriyle pratiği birleştirmek adına kurdukları derneğin çalışmalarına başladığını söyledi.

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak


Program kapsamında en iyi şeflerin Gaziantep'e gelerek kendilerine destek vereceğini aktaran Şahin, şöyle dedi:

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak


"Kalbe giden yol mideden geçiyor. Dünyaca ünlü mutfağımız var ama Anadolu ve Gaziantep mutfağının potansiyelini daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Kişi başına 150 dolar harcayan bir turistin, gurme turizmiyle bu harcamasını 270 dolara çıkardığı hesaplanıyor. Şehrimizin ve ülkemizin turizm potansiyelini kullanması ve bunu milli gelire dönüştürmesi bakımından bu küçük dokunuşların, zenginleşme ve kalkınma hamlesi olarak geri döneceğine inanıyorum. Bundan çok ümitliyiz."

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacakGASTURDER Başkanı Songül Toprak Alisinanoğlu da UNESCO tarafından tescillenen Gaziantep yemeklerini yaşatmak ve dünyada hak ettiği şekilde tanıtabilmek için çaba gösterdiklerini vurguladı.

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacakVerilecek eğitimlerle yiyecek ve içecek işletmelerinin her anlamda güçlendirilmesini hedeflediklerini aktaran Alisinanoğlu, "Amacımız, hizmet, ürün, hijyen ve iş güvenliği anlamında kaliteyi yükseltmek ve sektörü, şehrin yeni vizyonuna uygun şekilde dünya standartlarına ulaştırabilmektir" dedi.

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacakEğitimlerin 2,5 ay süreceğini söyleyen Alisinanoğlu, ilk etapta 150 kursiyere eğitim verileceğini ifade etti.
Konuşmaların ardından Gaziantep mutfağına özgü bazı yemeklerin tanıtımı yapıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle