GeriEkonomi Unakıtan: Seçim çok şey götürür
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan: Seçim çok şey götürür

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yeni bir genel seçimin mali açıdan ‘‘çok şeyler götüreceğini’’ söyledi. Unakıtan, ‘‘Her şeyin bir maliyeti var, Türk milletine lüzumsuz maliyetler yüklemenin alemi yok’’ dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinin iptali halinde siyasi ve ekonomik istikrarın sarsılacağını söyledi.

İstanbul'da düzenlenen ‘‘Mikrofinans: Küresel Deneyimler ve Türkiye için Öneriler’’ konulu konferansa katılan Maliye Bakanı Unakıtan, gazetecilerin soruları üzerine, seçim ihtimalini değerlendirdi. Unakıtan, ‘‘Ben Maliye Bakanıyım; seçime bakmam ama her şeyin bir maliyeti var. Onu bilirim. Herkes ona göre iyi hesaplasın. Türk milletine lüzumsuz maliyetler yüklemenin alemi yok. Ben para durumuna bakarım, maliyetine bakarım. Ne getirir, ne götürür ona da bakarım. O bakımdan çok şeyler götürür bu iş’’ dedi. Türkiye ekonomisinin istikrar istediğini, siyasetinin de aynı görüşte olduğunu söyleyen Bakan Unakıtan, ‘‘Çünkü hem yabancı hem de yerli sermaye için uygun yatırım ortamı, ekonomik ve siyasi istikrardan geçer’’ dedi.

Bir gazetecinin ‘‘Bir seçimin gündeme gelmesine ilişkin dışarıdan (yabancı sermaye çevrelerinden) aldığınız tepkiler ne?’’ sorusunu da Unakıtan, ‘‘Bundan önceki yurtdışı gezilerimde yabancı yatırımcılar 'Türkiye'ye ne zaman geleceğiz' diye bakıyorlardı. O durumlardaydık. Ama yeni durum çok çabuk gelişiyor ve ne getirir, ne götürür onu şu an bilemiyoruz’’ diye yanıtladı.

Kemal Unakıtan, işçi ikramiyelerinin bayramdan önce ödenmesi konusunda da ‘‘Sayın Başbakanımız ne derse o olur’’ diye konuştu.

EN BÜYÜK BELA İŞSİZLİK

Türkiye'deki yoksullukla mücadele için geliştirilen Mikro Kredi Projesi'ne hükümet olarak tam destek verdiklerini söyleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetin önünde duran en önemli meselenin işsizlik olduğunu vurguladı. Unakıtan, ‘‘Meclisimiz açıldı. Hemen getireceğimiz kanunlardan birisi, gelir düzeyi 1.500 doların altında olan yerlere özel teşvikler olacak’’ dedi. Unakıtan, mikrofinans sisteminin de mikro krediler yoluyla fakirleri, yoksulluk sınırında olanları desteklediği için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, ‘‘Fakirlik 'ateşten gömlek' demişler. Hakikaten çok zor bir iş’’ diye konuştu. Mikrofinans uygulamalarının alışılagelmiş krediler olmadığına işaret eden Unakıtan, şöyle konuştu:

‘‘Bu kadar küçük bir parayı birisine versen ne olur, vermesen ne olur? derler. 200-500 milyon lira arasında para bugün kimisinin eğlence, kimisinin taksi parası. Ama o para bir hayatın idame ettirilmesini sağlayabiliyor. Bir insanın açlığını giderecek yardım oluyor. Biz hükümet olarak, Maliye Bakanı olarak, bu projeden hem duygulanıyoruz hem de herşeyiyle yanında olduğumuzu beyan etmek istiyoruz.’’

Bu uygulamalarla ilgili, kár amacı gütmeyen çeşitli kurumların faaliyet göstereceklerini ve organizasyon oluşturacaklarını ifade eden Unakıtan, bunların her türlü faaliyetlerini vergiden muaf tutulacaklarını bildirdi. Unakıtan bu konu için bütçeden de kaynak ayıracaklarını bunun ayrıntılarını konuşacaklarını bildirdi.

Zamani: Mevcut taslak yetersiz

Dünya Bankası'nın yan kuruluşu IFC'nin Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Khosrow Zamani, mikrofinansla ilgili hazırlanan taslağın mevcut haliyle yasalaşması durumunda Türkiye'de rekabetçi ve başarılı bir mikrofinansın gelişemeyeceğini savundu. Zamani, Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finans desteği konusunda genellikle gözardı edildiğini ve finansal hizmetlere ulaşamadığını belirten Zamani, mikrofinans uygulamalarının başarılı olabilmesi için hukuki ortamın buna uygun gelişmesi gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu: ‘‘Türkiye'de bu konuda çalışmalar yapılıyor. Ancak birtakım gecikmeler ve sıkıntılar oldu. Hükümetin mikrofinansla ilgili hazırladığı kanun taslağı şu anda Başbakanlık'ta. Taslak mevcut haliyle yasalaşırsa rekabetçi ve başarılı bir mikrofinansın gelişmesine müsaade etmeyecektir.’’

Engin Bey siz böyle yerlere gelir miydiniz

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Microfinance Konferansı'nda, etkinliği destekleyen BDDK'nın Başkanı Engin Akçakoca'yı görünce, ‘‘Ooo Engin Bey, siz böyle yerlere gelir miydiniz? Daha çok zenginlerle uğraşırsınız’’ diye takıldı.

Unakıtan'ın sözlerine Engin Akçakoca, Khosrow Zamani ve Prof. Aziz Akgül gülümseyerek karşılık verdiler.

Biz de birilerine para verdik ama geri gelmedi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kendisinin de bir zamanlarda aralarında zengin kişilerin bulunduğu arkadaşlarıyla bir fon oluşturduğunu ve 20-30 kişiye belli paralar dağıttıklarını söyledi. Unakıtan şöyle devam etti: ‘‘O paraları bekliyoruz gelecek diye. Gelen, giden yok. Ne oldu? 'Abi iyi gitmedi işler' dediler. Velhasıl beş kuruş para toplayamadık’’

Zenginler fakirleri boş kalınca hatırlar

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada. ‘‘Çeşitli zamanlarda, çeşitli platformlarda zaman zaman zenginlerin akıllarına fakirler gelmiştir. Boş kaldıkları zaman yine de geliyor ama umumiyetle gelmiyor. Fakirler kimsenin aklına gelmiyor dolayısıyla bu toplantı çok önemli’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle