GeriEkonomi Türkiye euroya tam üyelikten sonra geçecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye euroya tam üyelikten sonra geçecek

Devlet Bakanı Ali Babacan, “Türkiye euroya, tam üyelikten sonra geçecek ama buna rağmen 2006 gibi kısa bir zamanda Maastricht kriterlerini yakalamış olacağız” dedi.

Bakan Babacan, Manisa AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaretinde yaptığı açıklamada iktidar olarak görevlerinin ekonomik ve siyasi istikrarı güçlendirmek, korumak ve daha ileriye götürmek olduğunu, böylece Türkiye'nin kalkınmasının mutlaka gerçekleşeceğini belirtti.

Babacan, şöyle konuştu: “2006 yılında bütçe açığı, gayri safi milli hasılaya oranı yüzde 3'ün altına iniyor. Maastricht tanımına göre ki orada başka kalemler de devreye giriyor. Maastricht biliyorsunuz euro bölgesine girmek için aranan şarttır. AB'ye tam üye olmaktan öte euroya geçmek için gerekli olan şartlar... Türkiye'nin euroya geçmesi tam üyelikten sonra gerçekleşecek. Ama buna rağmen 2006 gibi çok erken bir zamanda Maastricht kriterlerini yakalamış oluyoruz. İkinci Maastricht kriterini de 2007 yılında yakalayacağız. O da borç stoku gayri safi milli hasılaya oranı yüzde 60'ın altına iniyor. Yani bu kadar kısa zaman içinde çok büyük krizlerle çalkalanmış bir ülkenin çok temel ekonomik göstergelerini böylesine uluslararası standartlara çekiyor olmamız gerçekten önemli başarı.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle