GeriEkonomi SORU : Maliye Bakanlığının 21 Temmuz 2005 tarihinde yayımlamış olduğu 350 numaralı V.U.K. genel tebliği ile
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SORU : Maliye Bakanlığının 21 Temmuz 2005 tarihinde yayımlamış olduğu 350 numaralı V.U.K. genel tebliği ile

Bilanço usulüne göre defter tutan mükellefler 2004 yılı itibariyle aynı kişiden KDV hariç 30.000 YTL üzerinde olan alım-satımlarını bildirme zorunluluğu getirilmiştir. Öncelikle bu hadler aşılamıyor ise bildirim yapılacak mı? Bu hadler aşılmakla beraber firma tasfiye sürecine girmiş ise bildirim verilecek midir?

CEVAP : Bahis konusu olan uygulama Maliye Bakanlığının 256 numaralı V.U.K. genel tebliği ile başlamış ve uygulamanın devamında çıkan aksaklıklar ile rakamsal belirlemeler, yine Maliye Bakanlığı’nın çeşitli tarihlerde yayımlamış olduğu genel tebliğler ile düzenlenmiştir. Bu konuda yayımlanan son tebliğ olan 350 numaralı V.U.K. genel tebliği ile eski uygulama bir ölçüde değiştirilmiş ve hadlerin üzerinde kalan mükelleflerin alışlar yanında satışlarının da bildirilmesi uygulamasına geçilmiştir. İlgili tebliğde belirlenen ve 2004 yılı için KDV hariç 30.000 YTL olarak belirlenen haddin üstünde alış ve satışı olmayan mükellefler de bu bildirimi vermek zorundadır. Tabidir ki  alış ve satışa ilişkin herhangi bir bildirim olmayacak, sadece formların Tablo I (Kimlik bilgileri) ve Tablo III (Mükellef veya Müşavir Onayı) bölümleri doldurulup verilecektir.
İkinci olarak tasfiyeye giren mükelleflerin durumu sorulmakta; bugüne kadar yapılan uygulama olsun yeni uygulama olsun bu konu ile ilgili herhangi bir belirleme yapılmamıştır. Bir belirleme olmaması, ve bilanço usulüne göre defter tutan mükelleflerin bu formu verecek olması, noktasından hareketle, tasfiyeye giren mükelleflerin de bu formu doldurup vermelerinin daha doğru olacağını düşünmekteyiz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle