GeriEkonomi Siyasiler işe karışmazsa kalkınırsınız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyasiler işe karışmazsa kalkınırsınız

İrlanda Kalkınma Ajansı Yöneticisi David O'Donovan, İrlanda'da kalkınmayı sağlayan başarının anahtarı olarak, ‘‘Siyasileri işimize karıştırmadık ve 1959'da bir siyasetçi topluma ülkenin dibe vurduğunu anlatabildi’’ şeklinde özetledi.

İrlanda Kalkınma Ajansı (İDA) Yöneticisi David O'Donovan kendi ülkesinin yabancı sermaye ile kalkınma modelini anlatırken ‘‘Benim Türkiye'ye şöyle yapın böyle yapın demem doğru olmaz. Ama bizim nasıl yaptığımız ortada. Üstelik bilinmeyen şeyler de değil’’ dedi. O'Donovan, İrlanda'da kalkınmayı sağlayan başarının anahtarı olarak, ‘‘Siyasileri işimize karıştırmadık ve 1959'da bir siyasetçi topluma ülkenin dibe vurduğunu anlatabildi’’ şeklinde özetledi.

YASED ve CSA tarafından düzenlenen ve Hürriyet'in sponsoru olduğu ‘‘Küreselleşme ve Türkiye Ekonomisi-Yabancı Sermaye’’ başlıklı konferansta konuşan O'Donovan, İrlanda'nın başarısını gösteren çok çarpıcı istatistiklerinin altında yatanları şöyle anlattı:

‘‘1959'da bir siyasetçi, ülkenin dibe vurduğunu halka anlatabildi. Yabancı sermaye çekmek için ulusal bir konsensüs oluşturuldu. Hükümetler değişince değişmeyecek uzun vadeli bir ekonomi ve sanayi politikası benimsendi. Yabancı sermaye için ne yapılması gerekiyorsa ayrıntılı olarak tesbit edildi ve katma değeri yüksek olan sektörlerde karar kıldık. Eğitimli iş gücü oluşturmaya çok büyük özen gösterdik. Ülkemizden göç oluyordu ama biz eğitime yatırımdan vazgeçmedik. 1980'lerin sonunda ise işçi, işveren ve hükümet arasında çok güçlü bir sosyal uzlaşmaya gittik. Ülkedeki tüm ücretler bile 3 yıllığına belirlenmeye başlandı. Yüzde 50 olan kurumlar vergisini bir gecede yüzde 10'a indirdik ve 20 yıl da artmayacağını garanti altına aldık.’’

İHRACATIMIZ PATLADI

İrlanda'nın yabancı sermaye için sağladığı imkanlardan yerli sermayenin de aynen yararlandığını anlatan David O'Donovan, bağımsız yabancı uzmanların İrlanda örneğini inceleyerek hazırladığı raporun da yapılanların gizli bir formül olmadığını ortaya koyduğunu vurguladı. O'Donovan şöyle konuştu:

‘‘Objektif incelemeye göre bizim başarımızın temelinde, bu işe siyasi konsensüs sağlayarak ulusal bir dava gibi sarılmamız yatıyor. Kurduğumuz kalkınma ajansı ise siyasilerden bağımsız, her an dünya genelinde yabancı sermaye ile temas halinde bir misyoner gibi çalışıyor. Biz başka ülkelerdeki bürokratları ya da ticaret ve sanayi odalarını hatta kendi büyükelçiliklerimizi bile dikkate almadık. Doğrudan şirketlerin genel müdürlerine telefon ettik ve gidip kendi ülkemizin avantajlarını anlattık. Siyasiler işimize karışmadı. Bütçemizi de kısmadı. Sonuçta harcamalarımızıın çok üstünde ülkemize vergi geliri sağladık. Yatırımlar arttı, istihdam ve ihracatımız patlama yaptı.’’

İrlanda 30 yıl önce belirlediği yeni kalkınma stratejisi ile dünyanın en hızlı kalkınan ülkesi oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle