GeriEkonomi Sezer: İslam ticaret sistemi kuralım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezer: İslam ticaret sistemi kuralım

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İSEDAK üyesi devlet temsilcilerine, İslam Konferansı Örgütü üyeleri arasında tercihli ticaret sistemi kurulması müzakerelerine katılma çağrısında bulundu.

Sezer, 19. İSEDAK Toplantısı'nın açılış oturumunda yaptığı konuşmada, hızla değişen uluslararası koşullar, ortak tarihsel, manevive kültürel değerleri paylaşan ve birbirlerine içten kardeşlik duygularıyla bağlı olan ülkeler arasında, ekonomi ve ticaret alanında varolan işbirliğinin, daha da geliştirilmesine olan gereksinimi giderek artırdığını vurguladı. İSEDAK'ın, ülkeler arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olarak kurulmuş önemli bir platform olduğuna işaret eden Sezer, 20 yıla yakın bir süredir, ticareti özendirici ve kolaylaştırıcı önlemlerden özel kesimler arasında işbirliğini ve ortakyatırım olanaklarını oluşturmaya kadar birçok alanda görüşler ortaya konduğunu ve tasarılar geliştirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Sezer, ‘‘İSEDAK platformunda oluşan bu potansiyelin kullanılması yönünde önümüzdeki dönemde daha etkin ve verimli çalışmaların yapılacağı kuşkusuzdur’’ diye konuştu.

Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde yapılan müzakerelerin, önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunduğunu kaydeden Sezer, ‘‘Birkaç yıl önce Doha Süreci ile başlayan ve dünya ticaretinin hem gelişmiş, hem de gelişme yolundaki ülkeler açısından adil bir yapıya kavuşturulabileceğine ilişkin umutlar, son Dünya Ticaret Örgütü Konferansı'nda yerini olumsuz bir görünüme bırakmıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerin, az gelişmiş ülkeler yararına atması beklenen adımlar, ne yazık ki gerçekleşmemiş ve Doha'da kazanılan ivme önemli ölçüde yitirilmiştir’’ dedi.

İSEDAK üyelerinin kendi aralarında giriştikleri kimi düzenlemelerin yanında, İslam Konferansı Örgütü üyesi olmayan ülkelerle de önemli girişimler içerisinde olduğunu ifade eden Sezer, ‘‘İSEDAK üyelerinin uluslararası ticaret kurallarına uyum ve bölgesel ticaret düzenlemelerindeki deneyimi, ülkelerimiz arasındaki ticareti artırmak için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Söz konusu deneyim ve potansiyelin Tercihli Ticaret Sistemi kurmak üzere başlatılacak müzakerelerin başarısı için büyük bir olanak oluşturduğu kuşkusuzdur’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle