GeriEkonomi Seka İzmit'te üretim bitiyor, fabrika belediyeye veriliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seka İzmit'te üretim bitiyor, fabrika belediyeye veriliyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kapatması mahkeme kararıyla geçici olarak durdurulan İzmit Seka İşletmesi'ni, ‘rant elde edilmemek kaydı ve bunları tapu siciline kaydettirmek koşuluyla" İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devretmeyi kararlaştırdıklarını açıkladı.

Unakıtan, Seka İzmit İşletmesi'nin ekonomik ömrünü yitirdiğini, artık herhangi şekilde imalat yapma imkanının kalmadığını söyledi.

İzmit işletmesinin, ‘Seka'nın en fazla zarar eden ve en çok kaynak tüketen’ işletmesi olduğunu söyleyen Unakıtan, İzmit işletmesinden bir şekilde istifade edilmesi için, orayı tamamen halkın hizmetine vermeyi tercih ettiklerini belirtti. Unakıtan, ‘Oradan rant elde edilmemek kaydıyla ve bunları da tapu siciline kaydettirmek koşuluyla, İzmit Büyükşehir belediyesine devretmeye karar verdik. Orada çalışan işçi kardeşlerimiz var. Onların da mağdur edilmesini istemiyoruz. Onların mağdur edilmemesi için de elimizden gelen her türlü tedbiri almanın peşindeyiz. Ondan dolayı hiç kimse kalkıp da, oradaki işçileri tahrik etmeye kalkmasın’ dedi. Unakıtan, şunları kaydetti:

‘Türkiye'de toplam 36 adet kağıt karton fabrikası bulunmaktadır. Bunlardan 34'ü özel sektöre, iki tanesi Seka'ya aittir. Seka'nın İzmit İşletmesi'nin pazar payı yüzde 3-4 civarındadır. Orada satılmamış bulunan makinaların en yenisi 45 yaşında, 1960 modeldir. En eskisi ise 1934 modelidir yani 71 yaşındadır. Teknolojik ömrünü tamamlamış olan İzmit İşletmesi de, Seka'nın en fazla zarar eden, en çok kaynak tüketen işletmesidir. İşletmenin bütün olarak ihaleye çıkarılması durumunda, özelleştirilmesi de mümkün görülmemektedir. İşletmenin satışı yapılsa dahi, alan kişi yada kurumlar kısa süre sonra arazisinden rant elde etme yoluna gideceklerdir.’ Unakıtan, buradaki işçilerden bir kısmının Seka'ya ait Taşucu İşletmesi'nde istihdam edilebileceğini, bir kısmının İzmit'te bir süre çalışabileceğini anlattı. Unakıtan ayrıca, bu işçilerin 8 ay boyunca iş kaybı tazminatı haklarının da bulunduğunu söyledi.

İşçiler: Seka'dan ölümüz çıkar

Kapatma
kararı Ankara 9'uncu İdare Mahkemesi’nce geçici olarak durdurulan Seka İzmit Fabrikası arazisinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devretme kararı alındığını açıklaması gerginliği arttırdı. İşçiler, Seka’dan çıkmayacaklarını, gerekirse kendilerini yakacaklarını ileri sürerek, ‘Bizim Seka'dan ölümüz çıkar’ diye açıklama yaptı.

Erdemir'de parayı veren düdüğü çalar

MALİYE
Bakanı Kemal Unakıtan, Erdemir’in yabancılara blok olarak satılmasına karşı çıkanları eleştirdi. Unakıtan, "Varsa parası varsa gelsin alsın yerli. Ataköy’ün özelleştirmesinde yerli de yabancı da vardı. Yerliler daha fazla para verdi aldılar. Parayı veren düdüğü çalar. Kendine güvenen gelsin, versin parayı alsın" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle