GeriEkonomi Seattle'ın hatırası korkutuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seattle'ın hatırası korkutuyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Mike Moore, dünya ticareti hakkındaki uluslararası müzakerelerin yeni raundunun planladığı gibi bu yıl içinde yapılmaması durumunda DTÖ'nün varlık nedeninin zarar göreceği ve dünya yoksullarının acı çekeceğini öne sürdü.

Moore, DTÖ üyesi 142 ülkenin temsilcileriyle yaptığı toplantıda, bakanlar düzeyinde DTÖ müzakerelerinin planlandığı gibi, Kasım ayında Katar'ın başkenti Doha'da yapılmasının büyük önem taşığıdığını belirtti.

Mike Moore, müzakerelerin yeniden başlamasının dünyadaki ekonomik yavaşlamanın yarattığı sorunlarla uğraşmanın ve küresel ticari ilişkilerin zayıflamasından gelişmekte olan ülkelerdeki geniş kesimlerin daha da olumsuz etkilenmesini önlemenin en iyi yolu olduğunu ifade etti.

DTÖ Başkanı, yeni bir uluslararası müzakere toplantısının yapılamaması durumunda, dünya ticaretinin şekillendirilmesi konusunda ülkeler arasındaki görüşmelerin kesilmeyeceğini, ancak DTÖ dışındaki zeminlere kayacağını belirterek, bunun da bir görüşme zemini olarak DTÖ'nün yararı ve değeri hakkında kuşkular doğuracağını bildirdi.

SEATTLE FİYASKOSU

Uluslararası ticaret müzakerelerini yeniden başlatmak için 1999 yılında Seattle'da yapılan toplantının uğradığı fiyasko, planlanan Doha toplantısı için kuşkular yaratıyor.

DTÖ üyesi bir çok ülke, Doha toplantısının ancak içeriği konusunda kesin bir ön anlaşma sağlandıktan sonra yapılması gerektiğini savunuyor. Seattle toplantısı, yaygın protesto gösterilerinin baskısı altında, katılımcıların müzakerelerin içeriği ve gündemi hakkında anlaşamamaları nedeniyle tam bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle