Geri Ekonomi Satıcı: Serdengeçti bizi yüksek faiz altında eziyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Satıcı: Serdengeçti bizi yüksek faiz altında eziyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türk ihracatçısının döviz kuru ve aşırı değerli YTL nedeniyle zor durumda kaldığını belirtti ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’yi kastederek "Sayın Başkan bizi yüksek faizin altında eziyor" dedi.

Satıcı, Ankara Hilton’daki 8’inci Dış Ticaret Haftası’nın açılışında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nı eleştirdi. Türk ihracatçısının yüksek girdi maliyetleriyle çalışmak zorunda kaldığını, buna döviz kuru ve aşırı değerli YTL eklenince ihracatçının daha da zor durumda kaldığını kaydeden Satıcı, bu ağır koşullar altında ihracatçının rakiplerine karşı sırtındaki kamburun arttığını söyledi.

Üretici ve ihracatçıların Türkiye’nin geleceğini parlak bir ufukta gördüklerini, Merkez Bankası’nın ise bunu göremediğini savunan Satıcı, Serdengeçti’yi kastederek şöyle devam etti: "Sayın Başkan bizi yüksek faizin altında eziyor. Türkiye, bunca makro ekonomik dengeleri gördüğü ve piyasalarının yabancı, yerli, tüm yatırımcılar tarafından desteklendiği bir dönemde, hala faizi 5 puan mı indireyim, 25 puan mı indireyim, yarım puan mı indireyim ya da dönüp ’Ben geleceği iyi görmüyorum’ gibi anlaşılması zor bir çelişki ile karşı karşıya. Biz ihracatçılar olarak, ihracatı ve ekonomiyi daha iyi noktalara götürmek için, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz."

"EKONOMİ VE İHRACATTAKİ BÜYÜME YAVAŞLIYOR"

Satıcı, Türkiye ekonomisi ve ihracatının büyümesinde belirgin bir yavaşlamanın sözkonusu olduğunu savunarak, "Türkiye’nin ilk altı aydaki büyüme rakamı yüzde 5’lere düşmekle beraber, ihracat artışı da yüzde 20 oranlarına inmiştir. Türkiye’nin ihracat hedefi olan 75 milyar dolar zora girmiş, ithalat beklentileri ise 120 milyar dolara yükselmiştir" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle