GeriEkonomi Saadet Partili işadamından 'saadet zinciri'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saadet Partili işadamından 'saadet zinciri'

Saadet Partili işadamından 'saadet zinciri'
refid:12368357 ilişkili resim dosyası

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye'de çok tartışılan "Titan" skandalı sonrasında gözden düşen, üyelik sistemiyle para kazandıran organizasyonlar, krizle birlikte yeniden "moda" oldu.

Referans Gazetesi'nin haberine göre, internet sitesinde kendisini, bugüne kadar gıda, otomotiv ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren, 2001'den itibarense tekstile yönelen bir şirket olarak tanıtan Erol Group, hayata geçirdiği "Erol Marketing Sistem" (EMS) ile kriz döneminde yeni bir "saadet zinciri" kurdu.

Aram Ekin Duran imzalı haberde, kasım 2007'de faaliyete geçen ve krizin etkisini gösterdiği son 2 yılda 50 bin kişinin üye olduğu iddia edilen sistem, üyelerine 10 ayda 250 bin TL kazandırmayı vaat ediyor.

Üçer, üçer kazanıyorlar

Nasıl mı? Önce üye olmak için Erol Group'a 60 TL ödeniyor. Sonra her üye sisteme kazandırdığı her yeni üye için şirketten 3 TL alıyor. Ayrıca üye yapılan kişilerin kazandırdığı her yeni üye başına da 3 TL alınıyor. Bu 3 TL'lik getiri, üye yapılan herkes için geçerli sayılıyor. Sistemde sadece üyelik yoluyla değil, perakende satış yoluyla da para kazanmak mümkün. Ancak sisteme üye olmak ya da kazanç elde etmek için satış yapma şartı aranmıyor. İsteyen üyelerin Erol Tekstil tarafından üretilen çorap, atlet, iç çamaşırı gibi ürünlerin satışından yüzde 30 ila yüzde 50 arasında satış kârı elde edebileceği belirtiliyor.

EMS adı verilen "saadet zinciri"nin Titan benzeri bir yapılanma olduğuna ilişkin kuşkular da işte tam burada ortaya çıkıyor. Çünkü, EMS'de üyelere yalnızca yeni üye kazandırma yoluyla 10 ayda 250 bin TL kazanabilecekleri belirtiliyor. Yani sistemin temelini satış-pazarlama değil, üyelik primleri oluşturuyor. Bu durum, Titan olayındaki "matematiksel kazanç" suçlamasını akla getiriyor.

Üyelikten 3 milyon TL topladı

Bu "kârlı" sisteme dahil olmak için mevcut üyelerden birinin sahip olduğu "referans şifresini" bilmek gerekiyor. Yani ancak sistem içindeki bir üye size kefil olursa, EMS'nin bir üyesi olabiliyorsunuz. Şirketin EMS'ye üye çekebilmek amacıyla açtığı yaklaşık 20 ayrı internet sitesi bulunuyor. Bunlardan en kapsamlı olanı ise erolmarketing.com adlı site. Üye olmak isteyenlere sitede hemen bir kefil atanabiliyor.

Sitede, EMS üyelerinin "5 koldan kazanç" sağlayabileceği vurgulanırken, bu kazanç kolları şöyle sıralanıyor: "Üye yapılan her kişi başına alınan üyelik primi, perakende satıştan elde edilecek gelir, genel ekip cirosundan gelecek aylık prim, üye sayısını artırdıkça hesabınıza yatacak liderlik primleri ve dönem dönem başarıya göre verilecek ekstra primler."

EMS'nin tamamen yerli sermayeyle oluşturulduğu ifade edilirken, yeni üye olacak her kişiden bir kereliğe mahsus 60 TL alınıyor. Bu da resmi internet sitesinde 50 binden fazla üyesi olduğunu ilan eden şirketin, yalnızca üyelik ücreti toplayarak 3 milyon TL kazandığını gösteriyor.
 
10 ayda 250 bin TL vaadi

Erol Group'un Erol Marketing System (EMS) adını verdiği organizasyonun en ilgi çekici noktasını üyelik primi vasıtası ile kazanılan paralar oluşturuyor. Üyelik priminde, sisteme kattığınız her üye başına şirket size 3 TL veriyor. Üyelerinizin sisteme kattığı üye başına da hesabınıza yine 3 TL yatıyor. Üçüncü basamakta da aynı şekilde sizin açtığınız yoldan sisteme girenlerin üye yaptığı her kişi başına 3 TL kazanıyorsunuz. Bu şekilde kendinden itibaren 10 basamaklı bir grup oluşturan kişinin 10 ay sonunda kazanacağı toplam paranın 250 bin TL olacağı öne sürülüyor.

Şirket size oluşturduğunuz bu ekiple perakende satış işine girme olanağı da tanıyor. Şirket, ucuz fiyata yerli malı iç giyim ürünlerini satarak elde edeceğiniz paranın yüzde 30-50'sinin de size kalacağını taahhüt ediyor. Tüm kazanç kolları içinde sistemin temel taşının "üyelik primi" olduğuna vurgu yapılan sitede, "Sizin yaptığınız her üye ve onların yapacakları her üye ve o üyelerin üyelerinin de yapacağı her üye... Bu şekilde gittikçe büyüyen bir ekibiniz olacak ve bu ekipten herhangi birisi satış için veya kendi ihtiyacı için ürün aldığında bu, sizin ekip cironuzu oluşturacak" ifadelerine yer veriliyor. Sisteme yeni üye kazandırdıkça "Bronz Lider", "Altın Lider", "Pırlanta Lider", "Yakut Lider" gibi unvanlar kazanan üyeler, şirkete kazandırdıkları para oranında 300 ila 5 bin TL arasında değişen sabit bir maaşa ve laptop, büro, otomobil gibi ekstra ödüllere hak kazanıyor.

 
Tanıtımı İbrahim Sadri yapıyor

Sistemin tanıtımını ise bir dönem muhafazakâr televizyon kanallarının popüler yüzü olan ve şiirleriyle ünlenen İbrahim Sadri yapıyor. Sistem üzerinden nasıl para kazanılacağını internet sitesindeki 20 dakikalık bir video-sunum ile uzun uzun anlatan İbrahim Sadri, sistemi "İşsizlere iş, çalışana ek gelir, ev hanımlarına ise aile bütçesine katkı sunma imkânı" sözleriyle tanımlıyor. İbrahim Sadri son olarak, Kadıköy'de Erciyes Kültür ve Tabiatı Koruma Derneği'ne yapılan polis baskınında kumar oynarken yakalanmıştı.
 
Harvard'da ders olarak okutuluyormuş

EMS'nin daha iyi anlaşılması için internet sitesinde "Sıkça Sorulan Sorular" başlıklı bir bölüm açan şirket, sisteme üye olmak isteyenlerin kafasındaki olumsuz imajı yıkmak için merak edilen konularda ayrıntılı açıklamalarda bulunuyor. Şirket bu açıklamalarda, uyguladığı sistemin dünyanın birçok ülkesinde başarılı örneklerinin olduğunu vurgulayarak, "Sistemimiz dünyaca ünlü Harward Üniversitesi'nde branş dersi olarak okutulan bir sistemdir" açıklaması yapıyor.
 
 
Titancılar geçen yıl tahliye oldu

Almanya'da yaşayan Hakan Kenan Şeranoğlu, 90'lı yılların başında kurduğu "Titan Saadet Zinciri" ile Türkiye genelinde yaklaşık 4.4 milyon TL toplamıştı. Üyelik sistemi üzerinden yürüyen Titan'a birçok ünlü sanatçı ve sosyetik simanın da ismi karışmıştı. Sistem, Şeranoğlu'nun İzmir'de gerçekleştirdiği gösterişli doğum günü partisinin basına yansıması sonrasında kamuoyunda çok tartışıldı. Kısa sürede Şeranoğlu'nun kurduğu şirketlerin faaliyet izinleri iptal edildi. Şeranoğlu, 3 Şubat 1998'de gözaltına alındı. Şeranoğlu'nun ifadeleri doğrultusunda aralarında Şeranoğlu'nun babası Fevzi Barbaros Şeranoğlu'nun da bulunduğu 12 kişi tutuklandı. Hazırlanan iddianamede Dolandırıcılık suçundan 25'er yıl hapis cezasına çarptırılan Titancılar, 10 yıl hapis yattıktan sonra cezalarını tamamlayarak 4 Şubat 2008 tarihinde tahliye oldu.


"Saadet zinciri"nin patronu Saadet'li çıktı

Faaliyete geçirdiği Erol Marketing System (EMS) adıyla 2 yıldır üyelik primleri üzerinden büyük paralar kazanan Erol Tekstil'in sahibi Eyüp Erol, Saadet Partisi'nin İstanbul İl Genel Meclisi üyesi çıktı. Bugüne kadar Refah Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı ve Fazilet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Eyüp Erol, 29 Mart yerel seçimlerinde de Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı için Saadet Partisi'nden adaylığını koydu ancak kazanamadı.

Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi'ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat bölümünden mezun olan Erol, Saadet Partisi'nin internet sitesindeki tanıtım bilgilerinde mesleğini "serbest" diye tanımlıyor.

Haberde, Eyüp Erol, EMS'nin Titan sistemine benzemediğini iddia ederek, kurdukları sistemin tamamen hukuka uygun olduğunu öne sürüyor. "Titancılar sadece bir hayali satıyorlardı. Getir bana 10 lira, vereyim sana 5 lira diyorlardı" diyen Erol, kendilerinin ise tüm Türkiye'de üyelerini memnun eden bir sistem yarattıklarını söyledi. Erol, neden kişi başına 60 TL'lik giriş ücreti aldıklarını ise "Biz karşılıksız kimseden para almamak adına, ücretsiz kayıt etmenin de kıymetimizi düşüreceğini düşünerek kişi başına 60 TL alıyoruz. Bunun 30 TL'sine hizmet ve ürün veriyoruz. Geriye kalan 30 TL'sini de teşvik pirimi olarak dağıtıyoruz" sözleri ile açıkladı. Erol, "Bugüne kadar vaad ettiğiniz gibi 10 ayda 250 bin TL kazanan üye oldu mu?" sorusuna karşılık ise "Hayır olmadı" yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle