GeriEkonomi RTÜK Başkanı: Zahid arkadaşımıza haksızlık olduğunu düşünüyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK Başkanı: Zahid arkadaşımıza haksızlık olduğunu düşünüyoruz

RTÜK Başkanı: Zahid arkadaşımıza haksızlık olduğunu düşünüyoruz
refid:18266066 ilişkili resim dosyası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Deniz Feneri e.V davasından tutuklanan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın yargılama sürecinin bir an önce neticelenmesini ve özgürlüğüne kavuşmasını temenni ettiklerini belirterek, “Bir haksızlığın olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Dursun, şöyle konuştu:
Mesai arkadaşımız
“Değerli eski başkanlarımızdan ve üyelerimizden, değerli kardeşimiz, mesai arkadaşımız Zahid Bey bir dava nedeniyle önce gözetim altına alınmıştı arkasından mahkeme tutuklama kararı vermişti. O sebeple Sayın Akman, tutukluluk, üyeliğin düşmesini gerektirmediği halde, buradaki çalışmaları sanıyorum kolaylaştırmak, bir sıkıntı yaşanmasına engel olmak için istifaen ayrıldı. Meclis bu çerçevede de Zahid Bey’in bıraktığı süreyi tamamlamak için bir seçim yaptı. Değerli arkadaşlarımıza öncelikle, Zahid Bey arkadaşımızın, eski başkanımızın, bir an önce bu yargılama sürecinin neticelenmesini ve özgürlüğüne kavuşmasını temenni ediyoruz. Bir haksızlığın olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple yargılama sürecinin bir an önce olumlu neticelenmesi en büyük arzumuzdur.”
BDP’yi bekliyoruz
Dursun, RTÜK’ün 9 üyeden oluştuğunu, bu üyelerin parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerin üye sayıları oranında partilere ayrılan kontenjanlar doğrultusunda seçildiğini söyledi. Üst Kurul’un 3 üyesinin görevinin sona erdiğini, bu kişilerin yerine 2 ay önceden seçim yapılması gerektiğini ancak seçim dönemi nedeniyle sonrasına kaldığını ifade eden Dursun, “Yeni Meclisteki üye yapısı dikkate alınarak, 3 üyenin bir üyesi AK Parti, biri CHP, biri de BDP kontenjanına düştü” diye konuştu. Dursun, bu çerçevede önceki gün AK Parti ve CHP’ye isabet eden kontenjan doğrultusunda önerilen yeni üyelerin seçildiğini belirtti. Dursun, “BDP’nin kontenjanına sahip bir üye seçilmediğinden ve Meclis tatile gireceğinden Ekim ayına kadar RTÜK tarihinde ilk kez 9 üyeli olmasına rağmen 8 üyeyle çalışmalarına devam edecek. Ekim ayında inşallah BDP’nin kontenjanından arkadaşımız seçilir ve böylece RTÜK çalışmalarını sürdürür” dedi.

Akman’ın istifaya zorlandığına inanıyorum

RTÜK’ün MHP kontenjanından üyesi Esat Çıplak, kurumun Zahid Akman’a sahip çıkmadığını savunarak, şunları söyledi: “RTÜK’te kurumsal kimlik iflas etmiş durumda. Makam, mevki için arkadaşına sahip çıkmayan bir yapının kuruma fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Akman, yargı kararı sonuçlanmadan suçlu ilan edildi ve ailesi ortada bırakıldı. İstifaya zorlandığına inanıyorum. Kendisini ziyarete gidip görüşlerimi de aktardım.” / Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle