GeriEkonomi Pizza Hut ve KFC birleşip halka açılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pizza Hut ve KFC birleşip halka açılacak

Pizza Hut ve Kentucky Fried Chicken (KFC) markalarının Türkiye'deki franchise haklarına sahip olan Turkent ve Pizza Gıda şirketlerinin tek çatı altında birleştirilerek, 2006 yılında halka arzı planlanıyor.

Turkent ile Pizza Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nurhan Azizoğlu, düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de KFC restoranlarını işleten Turkent'in, 2000 yılında Pizza Hut'ın Türkiye'deki restoranlarını işleten Pizza Gıda'yı satın aldığını anımsattı.

25 Şubat'ta yapılan genel kurulda iki şirketin faaliyetlerine tek tüzel kişilik altında devam etme kararı aldığını belirten Azizoğlu, ”Pizza Gıda, ana şirket Turkent'e katılarak birleştirilecek. Bu yıl, birleşme tamamlanacak” dedi.

Azizoğlu, birleşmenin amaçlarından birisinin tasarruf sağlayarak, verimliliği artırmak olduğunu ifade ederek, “Şirketimiz 4 yılda büyük bir büyüme trendi yakaladı ve bu devam ediyor. Buna paralel olarak, tek tüzel kişilik altında birleşecek olan yapımızı halka açmayı düşünüyoruz. Türkiye'de bu, sektörümüzde ilk olacak” diye konuştu.

2 MİLYON DOLAR YATIRIM

Birleşmeden sonra şirketin adının, “Pizza Hut ve KFC Restoran Zincirleri A.Ş.” olmasını düşündüklerini belirten Azizoğlu, Türkiye'de oluşturdukları başarılı trendin ABD'deki ana şirketleri YUM Restaurant International'ı çok şaşırttığını belirtti.

Azizoğlu, bu yıl 2 milyon dolar yatırım yapacaklarını kaydetti.

Pizza Hut ve KFC Türkiye Genel Müdürü Vedat Samanlı da, 2008'e kadar satışlarını yüzde 100 artırmayı planladıklarını ifade ederek, mevcut markalarını geliştirmenin yanı sıra yeni markaları getirme planladıklarını anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle