GeriEkonomi Olumsuz yanları var ama dalgalı kurdan zor döneriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olumsuz yanları var ama dalgalı kurdan zor döneriz

Dalgalı kur rejiminin beklenenden daha olumsuz sonuçlar verdiğini belirten Başbakan Bülent Ecevit, ‘‘Ancak, geri dönüş yapmak bir hayli zor’’ dedi. Ecevit, dalgalı kurun olumsuzluklarının nasıl giderileceğini IMF ile değerlendireceklerini belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit, dalgalı kurun beklenenden daha olumsuz sonuçlar verdiğini ancak, dalgalı kurdan dönmeyeceklerini söyledi. Ecevit, IMF ile görüşmelerinde bu konuyu da değerlendireceklerini ifade ederek, ‘‘Dalgalı kurdan dönülmese bile bunun olumsuz etkilerini nasıl ve ne ölçüde giderebiliriz son günlerde kendi aramızda ve IMF ile bunu değerlendireceğiz’’ dedi.

Ecevit, TV 8'de katıldığı bir programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, son ekonomik gelişmelerin ardından hükümetin önünü görüp göremediğini ve ekonominin ne zaman düzlüğe çıkacağına ilişkin sorusu üzerine, ekonominin yakın zamanda düzlüğe çıkacağına inandığını söyledi. Ecevit, ‘‘Yeter ki kamuoyunu yönlendiren kimseler toplumda aşırı bir duyarlılık uyandırmasınlar o zaman halkımız geleceğe daha güvenle bakar duruma gelecektir’’ dedi.

Ecevit, ekonomide son zamanlarda olumlu bazı gelişmeler yer aldığını ifade ederek, IMF ve Dünya Bankası'nın kendi ölçülerine göre büyük ölçüde bir yardımı ve desteği Türkiye'ye sunduğunu anımsattı. Ecevit, bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Mayıs ve özellikle Haziran aylarında enflasyonda beklenenin üzerinde bir düşüş olduğuna işaret eden Ecevit, bunun da gelecek açısından önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

İYİ GELİŞMELER VAR

Bütçe rakamlarının da iyi geliştiğini vurgulayan Ecevit, ‘‘Umut verici bir hayli gelişme var. Buna güven unsuru da eklenebildiği taktirde ben eminim ki kısa sürede bir kaç ay içinde ekonomiyi esenliğe çıkarabileceğiz’’ diye konuştu. Ecevit, gazetecilerin, ‘‘Stopajla ilgili bazı kararlar alındı dövizi aşağıya çekmek için başka tedbirlerde var mı?’’ sorusuna, ‘‘Yarını bekleyelim. IMF'nin başkan yardımcısı Fischer gelecek. Zannederim o da Türkiye'de hem iş çevreleriyle hem de hükümetimizle ayrıntılı görüşmeler yapacak. Bu görüşmeler sırasında tabii bir çok konuya ve soruya çözüm getirme bakımından önümüzde yeni olanaklar açılmış olacak. onun için 1-2 gün daha bekleyelim’’ karşılığını verdi.

Artık dikkatli konuşuyorum

Başbakan Bülent Ecevit, ‘‘(Türkiye ekonomisi iyiye gidecek, ama biraz sabredin) gibi mesajları çok sık duyuyoruz. Sizin ağzınızdan duysak biz genç finansçılara ne derdiniz’’ şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

‘‘Genellikle borsa ve finans alemi siyasetteki gelişmelerden çok aşırı bir duyarlılıkla etkileniyorlar. Diyelim ki ben önünü ardını düşünmeden bir sözcük kullanmışım, bu sözcük hemen birtakım yorumlara yol açıyor. Tabii, bu yalnız benim için söz konusu değil, başka politikacılar için de... Onun için sözcükleri kullanırken son derecededikkatli olmanız gerekiyor. Aksi halde herşey altüst olabiliyor. Benimson zamanlarda başıma bir hayli sık olarak geldi. Onun için şimdi dahadikkatli konuşmaya özen gösteriyorum.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle