GeriEkonomi Maya şirketlerine 2.7 milyon YTL'lik ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maya şirketlerine 2.7 milyon YTL'lik ceza

Rekabet Kurulu, “yaş ekmek mayası fiyatlarını uyumlu eylem halinde birlikte artırma” suretiyle Rekabet Kanunu'nu ihlal eden bazı maya şirketlerine toplam 2.7 milyon YTL idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu İkinci Başkanı Tuncay Songör, daha önce sözlü savunmaları alınan Pak Gıda, Özmaya Sanayi, Mauri Maya, Akmaya hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin, nihai Kurul kararını açıkladı.

Buna göre, Şubat-Kasım 2003 döneminde yaş ekmek mayası pazarında faaaliyet gösteren söz konusu şirketlerin, yüksek oranlı ve birbirleriyle uyumlu fiyat artışı gerçekleştirmeleri ve bu fiyat artış trendini sürdürmelerinin ekonomik ve rasyonel gerekçelere dayanmaması nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da tanımlanan uyumlu eylem kapsamında bir ihlal olduğu tespit edildi.

Bu itibarla soruşturmaya konu olan şirketlere 2003 yılı sonunda oluşan yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren yüzde 1'i oranında olmak üzere ayrı ayrı para cezası verilmesi kararlaştırılırken, Pak Gıda'ya 1 milyon 217 bin 212 YTL, Özmaya'ya 905 bin 704 YTL, Mauri Maya'ya 133 bin 618 YTL, Akmaya'ya 455 bin 243 YTL idari para cezası verilmesine karar verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle