GeriEkonomi Kaslowski: Fransızlar krizde bize el uzatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaslowski: Fransızlar krizde bize el uzatıyor

Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı Aldo Kaslowski, Fransızlar'ın Türkiye'nin krizli günlerinde en fazla yatırım yaptığını belirterek, ‘‘Yine ilk önce onlar ellerini uzatıyor. Çünkü, çok iyi girişimciler ve krizde zamanlamayı iyi yapınca çok kazanıldığını biliyorlar’’ dedi.

Fransa Parlamentosu sözde Ermeni Soykırımı Yasası'nı onayladığından beri soğuk olan ilişkileri iki ülkenin işadamları yeniden ısıtmak istiyor. Fransız iş dünyasının en büyük temsil örgütü konumundaki Fransız Girişimciler Hareketi (MEDEF) bugün İstanbul'da, yarın da Ankara'da önemli temaslarda bulunacak.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski, 70 kişilik Fransız işadamı heyetinin aslında 1 milyona yakın Fransız şirketini temsil ettiğini belirterek, ‘‘Fransızlar iyi işadamı. En uygun yatırım zamanının kriz zamanından çıkıştan biraz önce olduğunu biliyorlar. O zamanlama isabetli olursa en kárlı yatırımı yapabileceklerinin farkındalar’’ dedi.

Kaslowski, Fransız işadamlarının son 4-5 yılda Türkiye krizler yaşarken hep en büyük yatırımları yapan grup olduğunu söyledi ve ‘‘Sadece iyi günlerde değil kötkü günlerde de bizi destekleyen hem ikili ilişkilerde hem de AB boyutunda arkamızda olan ülke Fransa'dır. Helsinki Zirvesi'nde bunu görmüştük’’ diye konuştu.

KRİZDEN ÇIKIŞI GÖSTERELİM

MEDEF üyelerinin Türkiye'deki temasları sırasında ‘‘Türkiye'nin doğru yolda olduğuna ve krizden çıkacağına’’ inandırılmalarının son derece önemli olduğunu söyleyen Kaslowski, ‘‘Çünkü hem onlar hem de onları referenas kabul eden çevreler Türkiye'nin ekonomik krizini yakından takip ediyor, Merakla bekliyorlar. Bunlar doğru yolda olduğumuza ikna olurlarsa, döndüklerinde de bu tür izlenimleri olursa tahmin ederim ki Türkiye'ye yeniden bir doğrudan yabancı yatırım kapısı açılabilir’’ dedi.

Kaslowski, krizin yabancı sermayenin pazarlık gücünün artırdığını ancak yine de kafalarında ‘‘şimdi mi, 3 ay sonra mı’’ diye sorular olduğunu bildirdi.

MEDEF temsilcilerinden bir grubun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile de görüşmesini istediklerini ve bu yüzden Cuma sabahı için randevu talep ettiklerini anlatan Aldo Kaslowski, ‘‘Bugün İstanbul'da görüşmeler ve temaslar olacak. Yarın ise (Cuma) erkenden Ankara'ya gidiyoruz. Maalesef Ankara'daki ziyaretlerimizin bazıları teyid edildi, bazıları bekliyor. Sayın Başbakanımız Cuma öğleden sonra görüşecek. Sabah için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan bir randevu istedik. Bundan önceki ziyaretler de cumhurbaşkanı işadamlarını karşılardı, yemek verirdi. Belki de o zamanlar kötü alıştırdık. Ancak, Fransa'nın ayrı bir yeri var. Herhalde bunun önemi anlaşılacaktır. Öğle saatlerinde ise Kemal Derviş ve kurmayları brifing verecek. Soruları yanıtlayacak. Bugün iki ülke arasında siyasi tıkanıklık var, diyalog yok. Gelenler elini uzatıyor, kapıların açılması lazım kapatılmamalı. Çünkü, Fransa'ya döndüklerinde kendi siyasetçilerine, kamuoyuna Türkiye'deki kriz ne oluyor, pazar ne durumda, anlatacaklar. Keşke Fransa gibi başka ülkelerden de şirketler gelseler’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle