GeriEkonomi Karadeniz'de petrol aranacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karadeniz'de petrol aranacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Çevre Mühendisi Doğa Atay, TPAO ve BP Petrol Arama Girişimi tarafından Doğu Karadeniz'de sondaj çalışmalarına, Haziran ayında Hopa İlçesi'nin 40 kilometre kuzey batısında başlanacağını belirtti.

TPAO-BP Petrol Arama Ortak Girişimi, Doğu Karadeniz Arama Sondaj Projesi'ne ilişkin hazırlanan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporu, Trabzon'da Zorlu Grand Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla anlatıldı.

Doğa Atay, burada yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de 2002'de 2 boyutlu, 2003'de 3 boyutlu sismik incelemenin yapıldığını, 2004'de ise verilerin ayrıntılı olarak değerlendirildiğini ve sonunda Hopa açıklarında kuyu delinmesine karar verildiğini anlattı.

Sondaj çalışmalarına Haziran ayında Hopa İlçesi'nin 40 kilometre kuzey batısında “GSF Explorer” adlı sondaj gemisiyle başlanacağını bildiren Atay, “bu gemi, üstünde kendi sondaj platformu bulunan çok özel bir gemi. Demir atmadan bulgulardan kendi yönünü ve konumunu ayarlayan bir gemi. Bununla Haziran ayının ortalarında başlanması düşünülen sondaj çalışmasını yürüteceğiz” diye konuştu.

Atay, Karadeniz'in yapısını çevresel ve sosyal açından da incelediklerini belirtirken, “bölgede faaliyetlerimizden kaynaklanacak etkilerin azaltılması yönünde her türlü önlem alınmıştır. Tahmin edilen rezervlerin değerlendirilmesi için de depolama konusunda çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

ÇSED RAPORUNUN NİHAİ HALİ, MAYIS AYINDA YAYINLANACAK

BP Dış İlişkiler Müdürü Tengiz Mustafaev ise BP'nin, dünyanın neresinde olursa olsun yürüttüğü her türlü faaliyet için ÇSED konusunda çalışma yaptığını anlattı.

Bu konuda TPAO'nun da desteğini aldıklarını ifade eden Mustafaev, bu aşamadaki çalışmalarda Türk kanunlarında ÇSED konusunda bir zorunluluk bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti: “Sondaj safhası öncesinde bu raporu tamamlamış, nihai haline kavuşturmuş olacağız. Nisan ayı ortalarında bütün bilgileri toplayıp raporu sonlandırmayı planlıyoruz. Mayıs ayının ortalarında ise ÇSED raporunun nihai hali yayınlanacak ve Haziran ayı itibariyle Doğu Karadeniz'de sondaj faaliyetimiz başlayacak.”

"BALIKÇILIK ETKİLENMEYECEK"

BP Süpervizörü Yasemin Görüşlüoğlu ise kuyunun açılacağı bölgede en fazla hamsi ve çaça balığının görüldüğünü, ancak kuyunun bu balıklara herhangi bir etkisinin olmayacağını ifade etti.

Görüşlüoğlu, 40 kilometre açıkta delinecek kuyunun, balıkların göç yollarında bulunmadığını, balıkçıları da etkileyemeceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle