GeriEkonomi Kanola Meclis'i karıştırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kanola Meclis'i karıştırdı

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın dünkü bütçe görüşmeleri sırasında yönelttiği soru Meclis'i karıştırdı. Kutan, hükümetin tarım politikasını eleştirirken, fındık, çay, ayçiçeği, pancar ve tütün üretiminin kısıtlanıp, yerlerine alternatif ürünler getirildiğini söyledi.

Ardından da alternatif ürün olarak ‘‘soya fasulyesi’’ ile birlikte ‘‘kanola’’ ürününden söz eden Kutan, ‘‘Kanola nedir? Bunun ne olduğunu bilen var mı? Belki Tarım Bakanı biliyordur’’ dedi.

Kutan'ın bu sorusu üzerine bazı milletvekilleri ‘‘Bu da ne?’’ diye birbirlerine bakıp el kol işaretleri yaparken, Bakanlar Kurulu sıralarında da gözler Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'e yöneldi. Gökalp ise gülerek yanındaki bakan arkadaşlarına izahat verdi. Ancak, Kutan da ‘‘kanola’’nın ne olduğu konusunda ayrıntı vermeyince, Gökalp'in izahat verdiği bakanların dışında soru belirsizliğini korudu. Hürriyet, bunun üzerine ‘‘Kanola nedir?’’ sorusunu, Kutan'ın konuşma metinlerini de hazırlayan yakın çevresine yöneltti. SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, ‘‘kanola’’yı, ‘‘Bitkisel yağ üretiminde yararlanılan Güney Amerika kökenli bir bitki’’ diye tanımlarken, bu bitkiyle ilgili daha fazla ayrıntıyı kendisinin de bilemediğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle