GeriEkonomi İş davaları hızlanacak karar iki ayda çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş davaları hızlanacak karar iki ayda çıkacak

İş mahkemelerinde alınan kararların temyizine sınır getiriliyor. Bin YTL’ye kadar olan davalarda, iş mahkemelerinin verdiği karar kesin olacak.

Yargıtay, sadece 5 bin YTL’nin üzerindeki kararlara bakacak. İş Mahkemeleri Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 1 Nisan 2005’de yürürlüğe girecek yasa, özetle şu hükümleri içeriyor:

TEMYİZ SINIRI:

İş mahkemelerinin verdiği kararlara karşı istinaf yoluna başvurulabilecek. Ancak para ile değerlendirilmeyen dava ve işler hakkındaki kararlar hariç, değeri bin YTL’yi aşmayan davalar hakkında iş mahkemesinin kararı kesin olacak.

İSTİNAF YOLU:

Değeri bin-5 bin YTL arası olan davalarda iş mahkemesinin kararına karşı istinaf yoluna gidilebilecek. Bu değerler arasındaki davalarda, bölge adliye mahkemesinin verdiği kararlar kesin olacak.

YARGITAY SINIRI:

Değeri 5 bin liranın üzerinde olan davalarda ise Yargıtay yoluyla temyize başvurulabilecek. Getirilen sınırlamalar ile hem bölge adliye mahkemelerinin hem de Yargıtay’ın iş yükü azalacak.

SÜRE SINIRI:

Bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay, iş mahkemelerinden gelen davaları, 2 ay içinde karara bağlamak zorunda olacaklar. Yargıtay’ın kararlarına karşı ise düzeltme yoluna başvurulamayacak.

YÜRÜRLÜK SÜRESİ:

Tasarıyla getirilen hükümler, 1 Nisan 2005 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bölge adliye mahkemelerinin görev başlama tarihinden önce verilen kararları, hakkında temyiz başvuruları kesinleşinceye kadar Yargıtay tarafından sonuçlandırılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle