GeriEkonomi İki baldan biri sahte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki baldan biri sahte

Tarım Bakanı Sami Güçlü, ihbar üzerine analizi yapılan 42 bal numunesinden 22’sinin analiz sonucunun olumsuz çıktığını belirtti.

Güçlü, 32 işletmeye para cezası uyguladıklarını, denetimlerde 4 bin 132 kilo bala el konulduğunu bildirdi.

Güçlü düzenlediği basın toplantısında, "pestisit" olarak tanımlanan ilaç kalıntılarının ilgili birimler tarafından yakından izlendiğini ifade etti. Seralarda yetiştirilen sebzelerde kullanılan ilaç kalıntılarının önlenmesi ve kalıntının boyutunu belirlenmesi amacıyla 15 Ocak 2004’ten itibaren analiz çalışması başlattıklarını anımsatan Güçlü, Türkiye’deki se

raların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan Antalya, Mersin, Adana ve Muğla’da örnekler alınarak analiz edildiğini söyledi.

İzmir, Bursa, Samsun, Balıkesir, Manisa ve Tokat’ın da bu çalışmaya dahil edildiğini belirten Güçlü, alınan 1696 adet örneğin analiz edildiğini bildirdi. Güçlü, bunlardan 1521’inde kalıntı belirlenmediğini, 148’inde limitin altında, 27’sinde ise limitin üzerinde kalıntı bulunduğunu kaydetti.

Güçlü, limitin üzerinde kalıntı belirlenen örnek oranın yüzde 1.6 düzeyinde bulunduğunu kaydererek, AB ülkelerinde bu oranının yüzde 4-6 arasında değişti

PATLICANDA KALINTI İLAÇ UYARISI
Antalya İhracatçı Birlikleri (AİB) Genel Sekreteri Füsun Evrensevdi, ihracatçı firmalara gönderdiği uyarı yazısında, İsveç Ulusal Gıda Kurumu'nca yapılan piyasa denetimlerinde, Antalya'dan İsveç'e bir firma tarafından ihraç edilen patlıcanlarda ”Bromopropylate” isimli kimyasal madde belirlendiğini bildirdi. Evrensevdi, İsveç Ulusal Gıda Kurumu'nun, bu ülkeye ihracat yapan Türk firmasının gönderdiği patlıcanların satışını yasakladığını kaydetti.
ğini, Türkiye’nin AB’de belirlenen kalıntı oranından daha iyi durumda olduğunu bildirdi.

SAHTE BAL İÇİN YOĞUN ÇALIŞMA

Sahte bal konusunda da yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını ifade eden Güçlü, "Halkımızı sahtecilik yoluyla kandırarak haksız kazanç elde etme peşinde koşan bir takım kişi ve firmalara kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz. Tüketicimizin haklarını ve sağlığını korumak temel görevimizdir" dedi.

Güçlü, ülke genelinde 32 işletme hakkında çalışma izni, gıda sicili ve üretim izni olmadığından dolayı idari para cezası uygulandığını belirterek, 6 işletme hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu, denetimlerde 4 bin 132 kilo bala el konulduğunu bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle