GeriEkonomi Horoz, kağnıyla bile mal taşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Horoz, kağnıyla bile mal taşıyor

Türkiye'nin en eski nakliye şirketlerinden Horoz Şirketler Grubu, ihracatın artmasıyla birlikte son yıllarda büyük önem kazanan lojistik ve kargo taşımacılığı alanında faaliyetlerine hız kazandırdı.

Lojistik alanında 2000 yılında Fransız SDV firmasıyla ortaklık yaparak uluslarası deniz ve hava taşımacılığını kuvvetlendiren Horoz grubu, yurtiçi kargo ve dağıtım hizmetleri alanında da şube sayısını 250'ye çıkartarak bu alanda lider kuruluş olmayı hedefledi. Horoz Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Taner Horoz, Türkiye'nin her yerine dağıtım yaptıklarını söyleyerek, ‘‘Biz Türkiye'nin coğrafi koşulları nedeniyle bir noktadan sonra kağnıyla mal taşımak zorunda kalıyoruz’’dedi.

2000 yılında dolar bazında 103 milyon dolarlık bir ciro elde ettiklerini hatırlatan Horoz, krizlerle geçen 2001 yılındaki cirolarının ise 105 milyon dolar olduğunu söyledi. Sektörün yaşadığı sorunlar gözönüne alındığında dolar bazında cironun aynı seviyede tutulmasının bir başarı olduğunu kaydeden Horoz, ‘‘2001 yılına kadar her yıl yüzde 30-35 arasında büyüme kaydediyorduk. 2001 yılında ise büyümemiz yine bu yönde oldu ancak Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle dolar bazında bir büyüme gerçekleşmedi’’ dedi. Horoz, 2001 yılında Irak'la ticaretlerini geliştirdiklerini kaydederek şunları söyledi:

‘‘Körfez savaşı öncesi Ortadoğu'da ciddi faaliyetlerimiz vardı. Ancak körfez savaşıyla birlikte amborgoyla ticaretimiz sona ermişti. Geçtiğimiz yıl ise yeniden Irak'la ticaret yapmaya başlayarak 15 milyon dolarlık ciro elde ettik. Krizlerin yaşandığı 2001 yılında Irak bize büyük bir avantaj sağladı.’’

2002 yılında yüzde 30'luk bir büyümeyi bütçelediklerini söyleyen Horoz, ‘‘Bizim en büyük hedeflerimiz kargo teşkilatımızı genişleterek, deniz ve hava taşımacılığına ağırlık vermekten oluşuyor’’dedi.

YATIRIMLAR TEKNOLOJİYE

Yatırımlarını daha ziyade teknoloji alanına yaptıklarını söyleyen Horoz, ‘‘Lojistik ve kargo artık tamemen teknolojik altyapıya dayanıyor. Bir ürünün fabrikadan çıkıp son tüketiciye ulaşmasını artık tamemen biz sağlıyoruz. Eskiden sadece kamyona yükleyip teslim ediyorduk. Ancak şimdi stok yönetimi, depolama, nakliye gibi tüm aşamalarını gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden şu ana kadar bilgi teknolojilerine 5 milyon dolarlık yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 2002 yılında ise buna ilave olarak eğitim için 1 milyon dolarlık yatırım yapacağız’’diye konuştu.

Kargo ve dağıtım alanında bireysel müşterilerinin internet üzerinden on-line başvuru yapıp mallarını uluştardıklarını da söyleyen Horoz, malların takibini de internet üzerinden yapılabildiğini söyledi.

Yabancılarla ortaklık gerekli

Taner Horoz, lojistik alanında uluslarası şirketlerle ortaklık yapmaya sıcak baktıklarını belirterek, ‘‘Şu an Türkiye pazarına giren uluslarası firmalar henüz bizim hizmet ağımız kadar geniş bir alanda faaliyet göstermiyor. Ancak biz lojistik işinin sonucunda yabancı ortaklığın, güçlerin birlişterilmesinin gerekli olduğuna inanıyoruz’’dedi. 2001 yılı başında deniz ve hava taşımacılığını güçlendirmek için 93 ülkede faaliyet gösteren Fransız SDV firmasıyla ortaklık yaptıklarını hatırlatan Horoz, "Muhtemelen bir noktada bir yabancı evlilik daha yapacağız’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle