GeriEkonomi Gül: Türkiye bölgesinde istikrar jeneratörü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül: Türkiye bölgesinde istikrar jeneratörü

Bir çalışma ziyareti için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Bloomberg’in düzenlediği öğle yemeğinde, ‘Avrupa’da Türkiye: Yatırım için güvenli bir ülke’ konulu konuşmada Türkiye’nin bölgede oynadığı politik ve ekonomik rolün önemine değinerek etrafı fırsatlarla çevrili ülkenin ekonomik durumu hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin politikasının arkasındaki itici kuvveti Türk halkının dinamizmi ve beklentilerinden aldığını kaydeden Abdullah Gül, Türk hükümetlerinin hedefinin halkına en yüksek politik, ekonomik ve sosyal standartlar sağlamak olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin komşularında istikrar ve barış sağlanırsa, bu hedefin daha kolaylıkla yakalanacağına dikkat çeken Gül, Türkiye’nin evrensel değerlerin kuvvetli bir destekleyici olduğunu vurgulayarak demokrasi, hukuk üstünlüğü, insan hakları, iyi yönetim ve ekonomik fırsatların gereksinimine işaret etti.

İş yapan kazançlı çıkar

İktidara geldikten sonra Türkiye’nin krizdeki ekonomisini nasıl düzelttiklerini anlatan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, yaptıkları programı uygulamakta kararlı olduklarını bildirdi. Türkiye’nin AB’ye girişinde iki tarafın da kazançlı çıkacağını sözlerine ekleyen Gül, Türkiye’nin iyi ilişkiler içinde olduğu İngiltere ile işbirliğini yeni sahalarda da geliştireceklerini söyledi. ‘Türkiye ile iş yapmaya karar verenlerin kesinlikle kazançlı çıkacağını’ iddia eden Gül, Türkiye’nin sermayenin rahatlıkla getirilebileceği yeni gelişen piyasalardan biri olduğunun altını çizdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle