GeriEkonomi Gerçek işsiz sayısı 8.7 milyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gerçek işsiz sayısı 8.7 milyon

DİE'nin dar kapsamlı işsizlik tanımına göre 2003'te 2.5 milyon kişi çıkan işsiz sayısına, potansiyel işsiz durumundaki "eksik istihdamdakiler", umudu olmadığı için ya da anket döneminde iş aramayanlar ve "ücretsiz aile işçileri" eklenince gerçek işsiz sayısı 8.7 milyona çıkıyor.

DİE'nin hane halkı iş gücü anketinin 2003'e ilişkin geçici sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye'deki işsizlerin sayısı 2 milyon 493 bin düzeyinde gerçekleşti. Ancak, bu sayı DİE'nin dar kapsamlı tanımına uyan tescilli işsizleri yansıtıyor.

DİE İŞSİZE "İŞSİZ" DEMİYOR

DİE'nin üçer aylık periyodla yaptığı anket dönemlerinde bir gün bile olsa herhangi bir işte çalışmış ya da düzenli bir işi olmadığı için iş arayan 1 milyon 143 bin kişi "eksik istihdamdakiler" tanımı altında, işsiz sayısına dahil edilmedi. İş arayan, ancak arama kanallarını anketlerin yapıldığı dönemlerde kullanmayan 595 bin kişi ile iş başı yapmaya hazır olmasına karşın iş bulma umudu olmadığı için girişimde bulunmayanların sayısı da 351 bin olarak belirlendi. İşsiz sayılmayan bu kişilere, ev kadınları, özürlüler, çalışamaz durumdaki kötürümler, öğrenciler ve emeklilerle birlikte "iş gücüne dahil olmayan nüfus" içinde yer verildi.

Büyük bölümü kırsal kesimde, iş bulamadığı ya da bulma umudu olmadığı için halen tarım ya da ticaretle uğraşan ailesine yardım eden, maaş-ücret almayan, sosyal güvenlik kaydı bulunmayan; ancak tüm bunlara karşın "istihdamdaki nüfus" içinde gösterilen "ücretsiz aile işçileri"nin sayısı da geçen yıl 4 milyon 138 bin olarak belirlendi. Ücretsiz aile işçileri, 2003 yılında 21 milyon 147 bin kişi olarak belirlenen istihdamdaki toplam nüfusun beşte birini oluşturdu.

DİE'nin işsiz saymadığı, eksik istihdamdakiler, ücretsiz aile işçileri, anket dönemlerinde iş aramamış olanlar ve umudu kestiği için iş aramayanlar da dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısı 8 milyon 720 bine ulaşıyor.

BÖLGELERE GÖRE İŞSİZLİK

Bu yöntemle hesaplanan işsiz sayısında Karadeniz Bölgesi, 1 milyon 795 bin kişiyle başı çekiyor. Bunların da 1 milyon 372 binini ücretsiz aile işçileri oluşturuyor. Gerçek işsiz sayısında Karadeniz'i 1 milyon 726 bin kişiyle Marmara, 1 milyon 156 bin kişiyle İç Anadolu, 1 milyon 97 binle Ege, 1 milyon 78 binle Akdeniz, 1 milyon 61 bin kişiyle Doğu Anadolu izliyor. Gerçek işsiz sayısı Güneydoğu'da da 807 bin düzeyinde bulunuyor.

2002'YE GÖRE AZALMA VAR

DİE tanımı kapsamındaki işsizler geçen yıl 29 bin kişi artarken, eksik istihdamdakiler 154 bin, ücretsiz aile işçileri 317 bin, anket dönemlerinde iş aramamış işsizler 66 bin, iş bulma umudu olmadığı için aramayanlar da 9 bin kişi azaldı. Buna göre toplam işsiz sayısında 517 bin kişilik azalma oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle